Minibüs hattı kurası çevik kuvvet korumasında çekildi

Minibüs hattı kurası çevik kuvvet korumasında çekildi.18481
  • Giriş : 31.01.2008 / 03:08:00
  • Güncelleme : 31.01.2008 / 00:02:55

İstanbul'da bazı minibüs hatlarında yapılacak değişiklik için gerçekleştirilen kura çekilişinde gerilimli anlar yaşandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul'da bazı minibüs hatlarında yapılacak değişiklik için gerçekleştirilen kura çekilişinde gerilimli anlar yaşandı. Kura çekilişini adil bulmadıklarını belirten kimi minibüsçüler salonu terk ederken çekiliş çevik kuvvet barikatı altında tamamlandı.
E-5 üzerindeki metrobüs ile Sultançiftliği - Edirnekapı raylı sisteminden olumsuz etkilenen minibüslerin çalışacağı yeni hatlar, Feshane'de çekilen kura ile belirlendi. Şubat ayı sonuna kadar E-5'ten çekilmesi planlanan minibüsler için noter huzurunda yapılan kura çekilişi öncesi bazı minibüsçülerin salonu terk etmesiyle başlayan gerilimli anlar yaşandı.

Polis ekipleri yaşanabilecek olaylara karşı güvenlik önlemlerini arttıran çevik kuvvet ekipleri de Feshane önünde hazır bekletildi. Çekilişe gelen bazı minibüsçüler üzerlerinde taşıdıkları silahlarını teslim ettikten sonra salona alındı. Bazı minibüs şoförleri ise yeni hatların belirlenmesinde mağdur oldukları gerekçesiyle kura çekimini protesto etti. Kura çekimini 'Adalet İstiyoruz', 'Başkan Topbaş buraya' sloganları ile protesto eden bazı minibüsçüler, çekiliş başlamadan İstanbul Minibüsçüler Odası Başkanı Koray Öztürk eşliğinde salonu terk etti.

Metrobüs ve Sultançiftliği tramvay güzergâhında çalışan bin 952 minibüsten bin 672'si kendi bölgelerinde oluşturulan dikey hatlara kaydırılırken 280 minibüste havuza alındı. Havuz sistemine alınan minibüsler de başka hatlara dağıtıldı. Havuza alınan minibüsler, minibüsçülerin çektiği kuralarla belli oldu. 35 minibüs yeni açılan Tavukçudere-Bahçelievler hattına alınırken, 195 araç Anadolu yakasına, 50 araç Avrupa yakasındaki hatlara dağıtıldı. Çıkan olayları kurada Anadolu yakasına düşen minibüsçülerin çıkardığı iddia edildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürü Ali Arslan yaptığı açıklamada, "Çalışmayı esnafla birlikte yaptık. Bu insanların bir kısmı art niyetli bir kısmı da olayı bilmediği için tepki veriyor. Belediye Başkanımızın talimatı, hiçbir esnafın mağdur edilmemesi yönünde. Demokratik bir şekilde dağılımı yaptık. Şimdi onlara kardeş geliyor, hatlarına araba geliyor. Onları kabullenmek psikolojik bir süreçtir" diye konuştu.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious