Minibüsçüler de zamdan şikayetçi

Minibüsçüler de zamdan şikayetçi.14494
  • Giriş : 26.11.2008 / 14:47:00

İstanbul'da minibüslere yapılan vatandaşlardan sonra minibüsçüler de şikayetçi oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Fiyatların yüksekliği sebebiyle zaten yolcu bulamadıklarını belirten minibüsçüler tepkisini "Biz kimseden zam istemedik ki" sözleriyle dile getiriyor. Minibüsçüler, Esnaf Odaları'nın zamlı tarifesinin yerine kendi hazırladıkları indirimli tarife üzerinden ücret alıyor.

İstanbul'da minibüs ücretlerine yapılan yüzde 15 zammın ardından çıkan tartışmalar devam ediyor. Zam yapıldığının açıklanmasının ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi(UKOME) "Zammın iptal edildiğini" açıklamıştı. Yapılan zammın geçerli olup olmayacağı tartışmaları devam ederken, minübüsçüler de zamdan şikayet etti.

Zamla ilgili tarifelerin dün sabaha karşı kendilerine ulaştığını belirten Şirinevler durak temsilcisi Servet Ataklı, UKOME tarafından yapılan ikinci açıklamanın ardından vatandaşlar ve minibüsçü esnafının karşı karşıya geldiğini söyledi. İptal açıklamasının tarifeler dağıtılmadan açıklanması gerektiğini ifade eden Ataklı, "Tarifeler dağıtıılyor. Millet zamı almaya başlıyor. Akşam oluyor. 'Biz bu zammı yapmadık' açıklaması yapılarak vatandaşa 'Bu parayı vermeyin' deniyor. Bu esnafla vatandaşı karşı karşıya getirmek anlamına geliyor." şeklinde konuştu.
Minibüsçüler olarak kendilerinin zam talebinin olmadığını söyleyen Ataklı, yapılan zamdan şikayet etti. Minibüs ücretleri pahalı olduğu için zaten yolcu bulamadıklarını belirten Ataklı, yolcuları kendi hazırladıkları indirimli tarifeyle taşıdıklarını belirtti.

Esnaf Odaları'nın zamlı fiyat tarifesinde 2 YTL olan Atışalanı-Tahtakale arası, minibüsçülerin resmi olmayan fiyat tarifesinde 1 lira 70 kuruş, zamlı fiyat tarifesinde 1 lira 80 kuruş olan Tahtakale - Sanayi arası yolcu ücreti resmi olmayan indirimli fiyat tarifesinde 1 lira 60 kuruş, zamlı tarifede 1 lira 70 kuruş olan Atışalanı-Sanayi arasındaki ücret ise minibüsçülerin fiyat tarifesinde 1 lira 50 kuruş olarak yer alıyor.
Fiyat pahalılığı ve hatlardaki kısalma yüzünden yolcu bulamamaktan yakınan Ataklı, "Şu anda da bir çok arkadaşımız yolcularla tartışmak zorunda kalıyor. Zaten biz zam talep etmedik ki. Bizim böyle bir talebimiz yok. Zaten şu anda yolcu bulamıyoruz." ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*