Minibüsçüler yol kapattı

  • Giriş : 11.12.2006 / 00:00:00

Van'da, Yüzüncü Yıl Üniversitesi ile şehir merkezi arasında yolcu taşımacılığı yapan minibüsçüler, fazla yolcu taşıma nedeni ile kesilen trafik cezalarını protesto ederek yol kapatma eylemi yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Van'da, 17 kilometre şehirden uzak olan Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Zeve Kampüsü ile şehir merkezi arasında yolcu taşımacılığı yapan minibüsçüler fazla yolcu taşımaktan dolayı kesilen cezaları protesto için akşam saatlerinde anayolu trafiğe kapatarak eylem yaptı. YYÜ Zeve Kampüsü'nde derslerin bitimiyle öğrencileri alan minibüsler Van-Erciş karayolu'nun 10. kilometresinde araçlarını yol ortasında park ederek kontak kapattı. Trafik görevlilerinin uyarılarına rağmen yol açılmayınca takviye ekipler bölgeye gönderildi. Ancak yapılan tüm konuşmalara rağmen yolu bir türlü açmayan minibüs şoförleri araçlardaki öğrencileri de yola indirerek eylemlerini sürdürdü. Yolun trafiğe kapatılması ile yol boyunca uzun araç trafiği oluştu. Minibüsler ikna edilerek kenara çekildikten sonra yol kısmen trafiğe açıldı.

Minibüs şoförleri 17 kilometrelik güzergahta yolcu taşıdıklarını dile getirerek kendilerine fazla yolcudan dolayı ceza kesilmesine rağmen belediye halk otobüslerine bir ceza kesilmediğini iddia ederek yoldan geçen halk otobüslerine tepki gösterdiler. Kesilen cezalarla ehliyet puanlarının düştüğünü savunan minibüsçülere bazı yolcular tepki göstererek soğuktan üşüdüklerini söyledi. Bir bayan yolcu polislere bağıran minibüs şoförüne, "Burada bizi araçtan indirdiniz. Biz üşüdük. Bizi düşündüğünüz yok. Böyle bir şey olamaz" diyerek tepki gösterdi.

Bu arada yoldan geçen araçlardan bazı yolcular cep telefonları ile minibüsçülerin eylemini görüntülemeye çalıştı.

Minibüsçülerin, eylemlerinden vazgeçmeyerek sürekli polislerle tartışması üzerine olay yerine Çevik Kuvvet ekipleri gelerek yolu trafiğe açtı. Çevik kuvvetle olay yerine gelen emniyet amirleri yapılan eylemin kanuna aykırı olduğunu, ana yolun trafiğe kapatılmasının suç olduğunu belirterek, eylemin sona erdirilmemesi halinde gerekli yasal işlem yapacakları uyarısında bulundu. Yapılan uyarılardan sonra eylem olaysız sona erdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious