Minik Ege dünyasına kavuştu

  • Giriş : 09.05.2007 / 00:00:00

25 Bin Dolar değerindeki işitme cihazını çalmasıyla sessizliğe gömülen, doğuştan işitme engeli 3 yaşındaki Ege Arda Dinç'e, ithalatçı firma cihazın yenisini hediye etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İZMİR'in Karşıyaka ilçesinde kimliği belirsiz hırsızın kulağındaki 25 Bin Dolar değerindeki işitme cihazını çalmasıyla sessizliğe gömülen, doğuştan işitme engeli 3 yaşındaki Ege Arda Dinç'e, ithalatçı firma cihazın yenisini hediye etti. Cihazın takılmasının hemen ardından sesleri yeniden algılayan ve ilk sözü “baba'' olan minik Ege'nin mutluluğu gözlerine de yansıdı. Oğlunun mutluluğunu paylaştığı anne Yasemin Dinç ise, gözyaşları dökerek, “Oğlum sessizliğin kabusundan yeniden doğdu. Dünyanın en mutlu annesiyim'' dedi. Büyükbaba Kazım Dinç ise, “Cihazın yenisini veren firma yetkililerine minnettarız'' dedi.
Geçen pazartesi saat 20.00 sıralarında 6003 sokak 59 numara önünde meydana gelen olayda, babası Bülent Dinç ve komşularıyla evlerinin önünde oynadığı sırada yaklaşık 25 metre bisikletiyle uzaklaşan Ege, ağlayarak geri döndü. Susturulamayan Ege'nin 4 ay önce kulağına takılan biyonik kulaklığın çalındığı ortaya çıktı. Olaydan sonra aile, aramalara rağmen cihazı bulamayınca polisten yardım istedi. Polisin başlattığı soruşturmadan da bir sonuç elde edilemedi.
Dünyaya geldikten sonra doktor kontrolleri sırasında işitme engelli olduğu ortaya çıkan ve 3 yıl süren sessizliğin ardından yaklaşık 1.5 yıl da sıra bekledikten sonra 4 ay önce sesle tanışan Ege Arda Dinç'in, işitme cihazının çalınması, ailede büyük üzüntüyü neden olmuştu. İşsiz olduğu için masrafları sigorta tarafından karşılanan cihazı bir daha taktıramayacağını söyleyen baba Bülent Dinç'in çarasezliği gözyaşlarına yansımıştı.

FİRMA DEVREYE GİRDİ

Minik Ege'nin biyonik kulağının çalınmasanını ardından onlarda vatandaş, aileye ulaşarak yardım teklifinde bulundu. Kısa süre önce tanıştığı dünyadan hırsız nedeniyle yeniden kopup sesizliğe gömülen Minik Ege'nin yardımına biyonik kulaklığın ithalatcı firması olan Med-El yetişti. Ege'nin çalınan cihazının yerine yenisi hediye edildi.

İLK SÖZÜ BABA OLDU

İzmir Eğitim Hastanesi'nde doktor kontrolünde cihazın kulağa takılmasıyla birlikte Ege'nin mutluluğu gözlerine yansıdı. Yeniden sesleri algılamaya başlayan Ege'nin çevresine gülerek söylediği ilk söz ise “Baba'' oldu. Mutluluğunu annesine sarılıp öperek gösteren Ege Arda Dinç'in sevinci annesi Yasemin Dinç'i mutluluk gözyaşlarına boğdu.
Anne Dinç, “Oğlum sessizliğin kabusundan kurtuldu. Cihazır çalınmasının ardından dünyamız kararmıştı. Oğlum, yeniden sessizliğe gömüldüğü için çok hırçın oldu. Maddi durumumuz iyi olmadığı içinde çaresizlik içinde bekliyorduk. Şimdi dünyanın en mutlu annesiyim. Cihazın yeniden çalınmaması için daha dikkatli olacağız, Ege'yi sokağa tek başına salmayacağız'' dedi. Büyükbaba Kazım Dinç ise, “Biricik torunumu yeniden dünyaya getiren firma yetkililerine minnettarız'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious