Minik Ege'nin dünyasını çaldılar

  • Giriş : 08.05.2007 / 00:00:00

İzmir Karşıyaka'da doğuştan işitme engeli 3 yaşındaki Ege Arda Dinç'in, dünyayla bağlantısını sağlayan kulağındaki 25 bin dolar değerindeki işitme cihazı çalındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

1.5 yıl sıra bekledikten sonra takılan cihazla birlikte duymaya başlayan ve konuşmayı öğrenen minik Ege, hırsızlar yüzünden yeniden sessizliğe döndü. Sürekli gözyaşı döken Ege'yi avutmaya çalışan annesi Yasemin Dinç, oğlunun 25 Mayıs'taki 4'üncü doğum gününde yeni yaşının yanı sıra konuşmaya başlamasını da kutlamayı planladıklarını söyleyerek “Sesimi duyuramadan ona annelik yapmanın acısını yaşıyorum. Cihazın bir parçası kafatasına takılı olduğu için tek başına çalışmaz. Alan kişinin insafa gelerek iade etmesini istiyorum. Oğlumu sessizliğe gömmesinler'' dedi.
Dünyaya geldikten sonra doktor kontrolü sırasında işitme engelli olduğu ortaya çıkan Ege Arda Dinç için sessizlik tam 3 yıl sürdü. Büyümesi beklenen minik Ege, yaklaşık 1.5 yıl da piyasa değerinin 25 bin dolar (yaklaşık 33 bin 500 YTL) olduğu belirtilen cihaz için sıra bekledi. Geçen aralık ayında İzmir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne yatırıldı, bir aylık kontrollerin ardından da ocak ayında kulağına takılan cihazla dünyayla ikinci kez tanıştı. Ege Arda Dinç, sesle tanıştıktan sonra ailesi tarafından gönderildiği Hasan Kaya Erken İşitme Engelliler Okulu'nda da konuşmayı öğrendi.
Dün saat 20.00 sıralarında 6003 sokak 59 numara önünde evlerinin önüne babası 27 yaşındaki Bülent Dinç ve büyükbabası Kazım Dinç'le birlikte çıkan minik Ege oyun oynamaya başladı.

BİYONİK KULAĞI ÇALINDI
Yeni tanıştığı hayatta mutluluk içinde bisikletine binen minik Ege, komşularıyla konuşan babasının yanından yaklaşık 25 metre uzaklaştıktan sonra ağlayarak döndü. Bir türlü susturulamayan Ege'nin biyonik kulaklığının çalındığı ortaya çıktı.
Baba Bülent Dinç ve komşularının çevre sokaklarda sürdürdüğü aramalara rağmen hırsızın izine raslanamadı. Görgü tanıklarının, Ege'nin yanında duran bir kişinin daha sonra hızla koşarak uzaklaştığı yönünde verdiği bilginin ardından, polisten yardım istendi. Ekiplerin saatler süren aramaları da sonuçsuz kaldı.

EGE'NİN GÖZYAŞLARI
Küçücük yaşına rağmen hırsız kurbanı olan Ege'nin gözyaşları hiç dinmedi. 4 ay önce sesle tanıştıktan sonra yeniden sessizliğe dönmenin şokuyla sürekli ağlayan Ege'nin karşısında anne 22 yaşındaki Yasemin Dinç ve baba Bülent Dinç de gözyaşlarına boğuldu. Baba Bülent Dinç, “Oğlumun tedavisi sırasında işten ayrılmak sorunda kaldım. Şimdi işsiz olduğum için sigortam da yok. Ne yapacağımı şaşırdım'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious