Minik kırmızı lekeler tarihe karışıyor

  • Giriş : 23.01.2007 / 00:00:00

Son yıllarda çocuklarda kızamık vakasına neredeyse hiç rastlanmıyor olması mucize değil. WHO'nun 1999'da başlattığı geniş çaplı proje, hedeflenenin üstünde başarı sağladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) 1999 yılında kızamıkla mücadele amacıyla başlattığı geniş çaplı projenin, hedeflenen rakamların üzerinde başarı sağladığı açıklandı. Örgütün resmi internet sitesinde yayımlanan habere göre, 1999'da 'Kızamık Girişimi' ismi altında WHO tarafından başlatılan ve dünya genelinde kızamıktan ölümleri yarı yarıya indirmeyi amaçlayan proje, konulan hedeflerin ötesinde başarıya ulaştı ve altı yıl içinde kızamıktan ölümler dünya genelinde yüzde 60 oranında azalma gösterdi.

Kamu sağlığı zaferi
WHO Genel Sekreteri Dr. Margaret Chan; BM Çocuk Fonu (UNICEF), ABD'deki Hastalıkların Önlenmesi ve Hastalıklardan Korunma Merkezi ve Kızılhaç'ın destek verdiği projenin başarısını, "Kamu sağlığı alanında kazanılmış en büyük zaferlerden biri" olarak tanımladı. Chan, hastalıkla mücadelede gelinen noktanın yalnızca yüz binlerce hayatın kurtarılması anlamına gelmediğini, aynı zamanda bu hastalığın Afrika kıtasındaki yayılımının baskılanmasıyla, geleceğe yönelik önemli kazanımlar elde edildiğini kaydetti.
WHO'nun verilerine göre, dünya genelinde 1999'da çok büyük çoğunluğunu çocukların oluşturduğu 873 bin kişi kızamıktan ölürken, 2005'te bu sayı 345 bine geriledi.

Afrika'da 'olağanüstü' sonuç
En büyük başarı, çeşitli hastalıkların etkisini en yoğun şekilde hisseden Afrika'da elde edildi. Kıtada kızamığa bağlı ölümler yüzde 75
oranında azalarak 506 binden 126 bine geriledi. Kamerun Sağlık Bakanı Olanguena Awono, projenin sonuçlarının 'olağanüstü' olduğunu belirterek, "Yıllardır çocuklarımızı sakat bırakan, öldüren bir hastalıkla mücadeleyi kazanıyoruz" dedi.
Çalışma uyarınca, başta Afrika olmak üzere dünya genelinde tarama ve aşı kampanyaları başlatılmış, altı yıl içinde dokuz aylık ile 15 yaş arasında 360 milyondan fazla çocuk aşılanmış, çocuklara A vitamini desteği verilmişti.

SSPE'yi azaltmak için de kızamık aşısı şart!
Kızamıkla savaşta Türkiye'de de büyük bir başarıya imza atıldı. Geniş kapsamlı kampanyayla 18 milyon 207 bin çocuğa kızamık aşısı yapıldı. Sağlık Bakanlığı yurt genelinde kızamık aşılama oranını yüzde 96'ya yükseltti. 2001'de 30 bin 509 kişide görülen kızamığa, 2006'nın ilk 11 ayında sadece 34 kişide rastlandı. Bakanlık, geçmiş yıllarda kızamığın çok görülmesinin sonucu olan SSPE vakalarının tedavi edilmesinin zor olduğunu, ancak bu hastalığı azaltmak için kızamık aşısının yaygınlaşmasının önemli olduğunu vurguluyor. Kızamık geçirildikten yıllar sonra ortaya çıkan, az görülen fakat ağır bir beyin iltihabı hastalığı olan SSPE'nin bildirimi 2005'te zorunlu hale getirilmişti. 2005'te Sağlık Bakanlığı'na 28 SSPE vakası iletildi. Bu vakalardan iki kişi hayatını kaybetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious