Minik öğrenciler, büyüklerine masal anlattı

  • Giriş : 29.04.2006 / 00:00:00

Masal dinlemeyi çok seven çocuklar, bu kez masallarını büyüklerine anlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kostümleri, sahnede yaptıkları küçük hataları ve utangaçlıklarıyla izleyenlere hoş vakit geçirten minik masalcılar, öğretmenleri ve jüri üyelerinden tam not aldı.
Bu yıl 3.'sü düzenlenen masal anlatma yarışması, Bahçelievler Fatih İlköğretim Okulu'nda yapıldı. Yarışmaya 6 yaş düzeyinde yaklaşık 30 öğrenci katıldı. Hazırlanan sahnede minik öğrenciler kendilerine tanınan 10 dakikalık süre içinde müzik eşlikliğinde masallarını anlatmaya çalıştı. Minik çocuklar için hazırlanan ve öğrencilerin masallarıyla uyumlu dekorlar da dikkat çekti.

Minik öğrenciler, sahnede olmanın heyecanı ile repliklerinin bazı bölümlerini unutunca ortaya komik görüntüler çıktı. Uzun bir çalışmanın ürünü çalışmalarını sahnede sergileyen çocuklar, bazen utangaçlıklarının bazen de sahne heyecanının kurbanı oldu. 6 yaşındaki Bakırköy Cengiz Topel İlköğretim Okulu Anasınıfı öğrencisi Yağmur Çağlı da bunlardan biri oldu. Sahneye gelirken oldukça zorlanan minik masalcı Yağmur, repliğini unutunca önce seyirciler arasında bulunan babasının yanına koştu. Babasından gerekli desteği alan Yağmur, tekrar sahneye geldi. Ancak bu kez de annesine gitmek istediğini belirterek kulise doğru koşan Yağmur, annesinin tüm ısrarlarına rağmen sahneye çıkmadı. Minik yağmura destek veren izleyiciler onu uzun süre alkışladı. Çocuklarını sahnede izleyen velilerin heyecanlı halleri de dikkat çeken unsurlardan biri oldu.

Büyükçekmece Fatih Çocuk Yuvası'dan yarışmaya gelen Mustafa Tektaş isimli çocuk da, seyircilerin ilgisini çeken diğr bir yarışmacı oldu. Sahneye fare kostümü ve deve figürü ile gelen küçük Mustafa, masalını anlatmaya başladı. Masalın bir bölümünde söyleyeceği sözleri unutan küçük Mustafa, kulise dönerek öğretmeni ve dedesinden yardım almaya çalıştı. Bir süre daha sahnede kalan ve masalını alkışlar arasında tamamlayan Mustafa'yı izleyenler ve arkadaşları, alkışlayarak destek verdi.

Yarışmanın alanlarında uzman 6 jüri üyesinden biri olan Milliyet Gazetesi Yazarı Mehmet Gündem, organizasyonun çocukların zihinsel gelişimleri ve kendini ifade etme becerisini kazandırma anlamında yararlı sonuçları olacağını anlattı. Çocukların aslında zor bir işi yerine getirdiğini kaydeden Gündem, organizasyonun kusursuz olduğunu dile getirerek yetişme çağındaki bu çocukların sürekli dinlemeye alışık oldukları masalları ifade etme yeteneklerini kullanarak anlatıma dönüştürdükleri söyledi.

Yarışmadan sonra küçük öğrenciler heyecanlı olduklarını, sahnede hata yapmamak için çok çalıştıklarını belirtti. Veliler de yarışmanın çocukları için olumlu sonuçları olacağına inandıklarını söyledi.

Dili etkin kullanabilme, jest ve mimik hareketleri ve doğaçlama yapabilme kriterlerini dikkate alan jüri üyeleri sergilenen masallardan hangisini seçecekleri konusunda zorlanacaklarını belirtti.

Yarışmanın "Masalları Sergileme" bölümünün tamamlanmasının ardından 3 Mayıs 2006 tarihinde saat 14:00'te Kadir Has Center'da ödül töreni gerçekleştirilecek. Yarışmaya katılan öğrencilerin hepsine katılım sertifikası ve dereceye giren öğrencilere ise çeşitli hediyeler verilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious