Minik Serçe'ye tazminat davası

Minik Serçe'ye tazminat davası.6619
  • Giriş : 14.12.2007 / 09:03:00

Yunan besteci Ioannis Karalis'in, "Eclipse" bestesini izinsiz okuduğu gerekçesiyle Sezen Aksu aleyhine açtığı dava için Yunan bilirkişileri de rapor hazırladı. Raporda "Adı Bende Saklı" için "klonlanmış şarkı" denildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ioannis Karalis'in, "Eclipse" adlı enstrümantal bestesini iki ayrı albümünde izinsiz okuduğu gerekçesiyle Sezen Aksu aleyhine açtığı yaklaşık 1,5 trilyon liralık tazminat davasında Yunan bilirkişileri çok sert bir rapor hazırladı. Yunan bilirkişiler müzisyen-prodüktör Stavros Mugluzolis ile ses mühendisi Lazaros Palaskas tarafından hazırlanan raporun "Çirkin sonuç" başlıklı bölümünde, "Adı Bende Saklı"nın tamamen kopyalama olduğu öne sürülerek, "klonlanmış şarkı" ifadesi kullanıldı.

Aksu yeni rapor istiyor

Bilirkişiler şarkının herhangi bir yeni orkestra kurulmadan, enstrümantal "Eclipse"in orijinali üzerine okunduğunu iddia etti. Davada hesap uzmanlarından kurulu bilirkişi, davacının rekor tazminat isteminin aksine 19 bin 873 YTL'lik bir tazminat ödenebileceği tespiti yaptı. Davacı bu rapora itiraz edip tazminatın yeniden hesaplanmasını, Sezen Aksu vekili de yeniden bilirkişi oluşturulup davayla ilgili 3'üncü bir bilirkişi raporu hazırlanmasını istedi.

Özür kabul edilmedi

Bilirkişi Gökçen Kaynatan, ilk raporunda "Adı Bende Saklı" parçası için besteci Ioannis Karalis yerine, "Secret Love"ın bestecisi Georgios Stavrianos'a yanlışlık sonucu telif ödendiğini savunarak, "Sezen Aksu'nun, davacı sanatçı Ioannis Karalis'in talebi halinde bir bestesini ücret almadan, özürleri ile birlikte armağan etmesi şahsi görüş ve temennimizdir" demişti.

İtiraz üzerine MSÜ'den Prof. Ünal Emiroğlu ve İÜ Hukuk Fakültesi'nden Prof. Nevhis Deren-Yıldırım tarafından hazırlanan ikinci raporda, davalılar FSEK uyarınca haksız bulundu ve maddi-manevi tazminat hakkı doğduğu vurgulandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious