Minik Yasin, minik Eda'ya can verdi

  • Giriş : 15.12.2006 / 00:00:00

Doktorlar tarafından tam olarak teşhis edilemeyen bir hastalık sonrası 15 gün yoğun bakımın ardından beyin ölümü gerçekleşen 6,5 aylık Yasin bebeğin organları, bir başka bebeğe can verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Vefat eden Yasin'in minik bedeni ise bugün cuma namazına müteakiben kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.

Çatalca'nın Gökçeali Köyü'nde yaşayan Nevşehirli Mustafa-Hülya Aydoğdu çiftinin 6,5 ay önce ikinci oğulları dünyaya geldi. 3 yaşındaki Adem Can'ın ardından genç çift ikinci oğullarının mutluluğunu yaşadı. Herşey yolunda giderken minik Yasin Caner birden hastalandı. Ailesi onu sık sık İstanbul'daki hastanelere götürerek tedavi ettirmeye çalıştı. Son olarak Esenler'deki bir özel hastanede tedavi altına alınan Yasin Caner yoğun bakıma alındı. Doktorların tam olarak teşhis edemediği Yasin Caner, "yaygın konvizyon" durumu nedeniyle beyin ölümü gerçekleşti. Aileyi büyük üzüntüye sevk eden bu noktada doktorların teklifi ile baba Mustafa Aydoğdu cesur bir karar alarak, oğlunun organlarını bağışlamayı kabul etti.

Dün minik Yasin Caner'in karaciğer ve böbrekleri Okmeydanı'ndaki özel bir hastanede alındı. Böbrekleri Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne gönderildi. Karaciğer ise bugün bir başka bebeğe nakledildi. Yasin'in karaciğeri 9,5 aylık Eda Çeliker isimli bebeğin hayata tutunmasına vesile oldu.

Vefat eden Yasin Caner'in cenazesi bugün kaldırıldı. Gökçeali Köyü İmamı Azam Camii'nde cuma namazı sonrası cenaze namazı kılınan Yasin'in bedeni köy mezarlığında toprağa verildi. Babası Mustafa Aydoğdu, amcası Osman Aydoğdu, dedesi Ahmet ve büyük dedesi Adem Aydoğdu ile köylülerin katıldığı cenazeye annesi Hülya Aydoğdu rahatsızlığı nedeniyle katılamadı. Bebeğin büyükler için hazırlanmış tabuta konulmuş cenazesi omuzlarda taşınarak köy mezarlığına götürülerek defnedildi. Minik Yasin'den geriye hatıra olarak amcasının kızı Elif Aydoğdu ile cep telefonu ile çekilmiş iki fotoğraf karesi kaldı.

Cenaze namazı öncesinde basın mensuplarına bilgi veren baba Mustafa Aydoğdu, organ bağışı kararını savundu. Aydoğdu, "Herkes bunu yapsın. Kimse zararlı çıkmaz. Bu hiçbir şeyle ölçülmez. Cana can katmanın bir kötülüğü olabilir mi?Yok." dedi. Kendi rızasıyla bebeğinin organlarını bağışladığını söyleyen baba Aydoğdu, "Herkese tavsiye ediyorum. Birisi gitti birisi cana can kattı. Şu an bir kızımız oldu. Açıkçası bu. Yasin'imiz gitti bir kızımız geldi. Değişen bir şey yok yani." şeklinde konuştu.

Minik Yasin'in babasının dedesi Adem Aydoğdu ise, "Biz inanan kişileriz. Benim 32 tane torunum var. 32 torunum da vefat etse organlarını bağışlarım. Bu kadar konuşabilirim."dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious