Mir Dengir Fırat'tan iddialara cevap

Mir Dengir Fırat'tan iddialara cevap.10695
  • Giriş : 01.06.2007 / 16:22:00

AK Parti Genel BTBMM'de düzenlediği basın toplantısında, hakkındaki iddialara cevap verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, hakkındaki ''kaçakçılık'' iddialarıyla ilgili olarak Mersin Cumhuriyet Savcılığının kovuşturmaya yer olmadığına karar verdiğini bildirerek, Gümrük Müsteşarlığında kendisi hakkında soruşturma açılmasını isteyen görevlinin bir partiden aday olduğunu söyledi.

Bir süre önce bazı gazetelerde kendisini ''uluslararası kaçakçılıkla'' suçlayan haberler yer aldığını hatırlatan Fırat, şunları söyledi:

''Bu, aslında Türkiye'de yargısız infazın çok belirgin örneklerinden birisiydi. Genel yayın yönetmenlerine de bu konuda özellikle arayarak, kişisel haklarımın bu şekilde zedelenmesinin doğru olmadığını, belgelerin hukukçular tarafından incelenmesinden sonra yayın yapılmasını, aksi halde yargısız infazın cellatları olacaklarını kendilerine söyledim. Buna rağmen yayınlar devam etti. Benim bu konuyla ilgili olmadığıma ilişkin çeşitli kararlar çıkmasına rağmen, bütün yargı sürecinin bitmesini ve bilirkişi raporlarının çıkmasını ve netleşmesini bekledim. En son olarak da Mersin Cumhuriyet Savcılığının kovuşturmaya yer olmadığına dair kararı çıktı.

Gümrük Müsteşarlığı müfettişlerince, hakkımda bu soruşturmanın açılmasını isteyen kişinin hakkında haksız ve hukuka aykırı davranışından dolayı soruşturma izni verilmesi talebi elime geçtikten sonra karşınıza çıkmayı doğru buldum.'' Türkiye'de medyanın ne kadar hukuka saygılı olduğunu, bir kez daha gündeme getirdiğini anlatan Fırat, çeşitli yayın organlarında, hakkındaki iddiaların siyasi rant elde etmek için özel olarak tezgahlandığını açıkladığını hatırlatarak, ''hakkımda soruşturma açılmasını isteyen kamu görevlisinin basın tarafından ciddiyetle takip edilmesini, hukuka aykırı bu davranışının sonucunda siyasi bir rant elde etmek isteyeceğini söylemiştim'' diye konuştu.

Söz konusu devlet görevlisinin bir partiden milletvekili adayı olduğunu ifade eden Fırat, ''rant sonucunun basın tarafından sonuna kadar takip edileceğini ümit ediyorum'' dedi. Mersin Cumhuriyet Savcılığının kendisi hakkındaki verdiği kovuşturmaya yer olmadığına ilişkin kararı hatırlatan Fırat, bu konuda iki bilirkişi kararının da bulunduğunu söyledi.

Fırat, Gümrük Müsteşarlığı Personel Dairesi Başkanlığının söz konusu kamu görevlisi hakkında soruşturma açılması için izin talebinde bulunduğunu bildirdi. Fırat, ''ümit ediyorum ki gazeteler ve köşe yazarları bir görevi daha yerine getirirler ve yapmış oldukları yargısız infazdan dolayı özür diler ve vereceğim belgeleri yayınlama lütufunda bulunurlar'' dedi. Fırat, kendisi hakkında ''yargısız infazda'' bulunanlar hakkında yasal haklarının saklı olduğunu kaydetti.

Bir gazetecinin, siyasetçilerin ticaretle uğraşmasının doğru olup olmadığı yolundaki sorusu üzerine de Fırat, milletvekili seçilmeden önce bir anonim şirketin yönetim kurulunda görev aldığını, milletvekili seçilince de bu görevinden istifa ettiğini söyledi. Fırat, bu istifanın Ticaret Sicil Gazetesinde de yayımlandığını hatırlattı. Fırat, basın toplantısından sonra Mersin Cumhuriyet Savcılığı ve Gümrük Müsteşarlığının belgelerini gazetecilere dağıttı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious