Misafirler ev sahibi oldu

Misafirler ev sahibi oldu .3324
  • Giriş : 23.09.2007 / 17:29:00

Almanya'nın başkenti Berlin'de geçen yıl açılan 200 bin şirketten yaklaşık 28 bininin göçmenler tarafından açıldığı belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

''Welt am Sonntag'' gazetesinde, ''Eskiden misafir, bugün ev sahibi'' başlığıyla yayınlanan haberde, Berlin Sanayi ve Ticaret Odası'nın verilerine göre geçen yıl başkentte açılan 200 binin üzerindeki firmaların 28 binin göçmenler tarafından kurulduğu, bunun 27 oranında bir artış olduğu ifade edildi.

Almanya'ya misafir işçi olarak gelenlerin çocuklarının ve torunlarının işveren oldukları, Berlin'de bir iş yeri kuran yabancıların çoğunun istihdam da yarattıkları belirilen haberde, özellikle genç iş adamlarının sayısının arttığı belirtildi.

Bir Türk restoranı açmak isteyen Arzu Bulut'un (35) tanıtıldığı haberde, Bulut'un anne ve babasının misafir işçi olarak Berlin'e geldiklerini, kendisinin ise iktisat eğitimi aldığı belirtildi. Bulut, Türk mutfağıyla Türk kültürünü Berlinli'lere tanıtmak ve açacağı restoranda Türk ev kadınlarına iş vermek istediğini, ancak bunun için kadınların Almanca bilmeleri gerektiğini ifade etti. Kadınların Almanlara hazırladıkları yemekleri anlatmak zorunda kalacakların belirten Bulut, restoranında çalıştıracağı ev kadınlarının dil kursu ücretlerini ödeyeceğini kaydetti.

Berlin eyaletinin Sosyal İşler Bakanı Heidi Kanke-Werner de Almanya'nın bir göç ülkesi, Berlin'inde bir göç kenti olduğunu, bunun artık herkes tarafından kabul edildiğini belirtti.

Berlin eyaletinin Ekonomi Bakanı Harald Wolf ise göçmenlerin yerel ekonominin önemli direklerden olduklarını belirterek, ''Göçmenler tehdit değil, şanstır'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious