Mısır, ateşkes topunu Hamas'a attı

Mısır, ateşkes topunu Hamas'a attı.24537
  • Giriş : 01.01.2009 / 23:08:00

Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebul Geyt, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki saldırılarını durdurması için Hamas'ın füze saldırılarını durdurmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ebul Geyt gazetecilere yaptığı açıklamada, Filistinli militanları da, bombardımana başlaması için İsrail'e bahane vermekle eleştirdi.

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını acilen durdurması gerektiğini ifade eden Ebul Geyt, Hamas'ın da roket saldırılarını durduracağını taahhüt etmesi gerektiğinin üzerinde durdu.

Mısır Dışişleri Bakanı, Filistin tarafının "bir ateşkes ilan edilmesi durumunda, roket fırlatmayı durduracağız" demesini beklediklerini belirterek, bu durumda bile bazı başıboş grupların roket fırlatmaya devam kararı alabilecekleri, bunun da ateşkes sağlanmasını zor hale getirebileceği uyarısında bulundu.

Ebul Geyt, Hamas tarafından gündeme getirilen "Mısır üç aydır İsrail'in Gazze'de Hamas'ı vurmaya karar verdiğinin işretlerini görmüştü" iddiasını da eleştirdi. Hamas'ın havaya yazı yazdığını söyleyen Ebul Geyt, "ne yazık ki Hamas, Gazze'yi vurma fırsatını İsrail'e altın tabakla sundu" diye konuştu.

Batı Şeria'da Mahmud Abbas başkanlığındaki Filistin Yönetimi sınır geçişlerini kontrolü altına almadan ve burada uluslararası gözlemciler görev yapmaya başlamadan Mısır-Gazze Şeridi'ndeki Refah geçiş kapısını açmayacaklarını yineleyen Ebul Geyt, Hamas'ın, Mısır'ın üstü kapalı olarak kendileri (Mısır) tarafından tanınmak için Refah'ın açılmasını istediğini ifade etti.

Hamas'ın istediğini yapmayacaklarını söyleyen Ebul Geyt, bunun Filistin Yönetimi'nin meşruluğunu tehlikeye atacağını ve Filistin'i Gazze ve Batı Şeria olarak ikiye ayıracağını vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*