Mısır, Gazze Sınırı'na duvar inşa ediyor

Mısır, Gazze Sınırı'na duvar inşa ediyor .16162
  • Giriş : 06.03.2008 / 17:25:00

Mısır yönetimi, Filistin'in Gazze bölgesi ile olan sınırına Filistinlilerin Rafah'a geçişini önlemek amacıyla taş ve betondan bir duvar inşa ediyor. İsrail ablukası altına yaşayan Gazze halkı, Ocak ayında sınırda bulunan duvarları yıkıp geçerek Mısır'a ak

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Mısır yönetiminin de aynı durumun tekrar yaşanmaması için önlem almaya hazırlandığı belirtildi.
Mısır'ın Refah kentinde yaşayan halk, Mısırlı inşaat işçilerinin Gazze sınırında bulunan dikenli telleri kaldırdıklarını ve yerlerine 3 metre uzunluğunda bir duvar inşa ettiklerini söylüyor. Kent halkı, yeni duvarın 3 kilometresinin de tamamlanmış olduğunu belirtiyor.

Mısırlı güvenlik yetkilileri de Reuters ajansına yaptıkları açıklamada duvarın, sınır güvenliğini artıracağını kaydettiler.

Gazzelilerin Ocak ayında yıktıkları duvar, yeni duvara nispeten daha kısaydı ve daha hafif maddelerden inşa edilmişti. Yetkililer, yeni duvarın 14 kilometrelik tüm sınırı mı yoksa sadece bazı bölümlerimi kapsayacağı konusunda bir açıklama yapmadılar.

Yeni duvar, Refah kentindeki evlere sadece 20 metre uzaklıkta inşa ediliyor. Kent halkı, inşa faaliyetlerinin, Mısırlı yetkililer yıkılan duvarı tamir ettikten hemen sonra başladığını belirtiyorlar.

Hamas militanları, Ocak ayında duvarı yıkmış ve on binlerce Gazelinin Refah'a geçmesini sağlayarak ihtiyaçlarını gidermesinde yardımcı olmuştu. Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek de Gazze ablukasının kaldırılması için çalıştığını ve Refah geçiş noktasının yeniden açılacağını açıklamıştı.

Mısır, Refah kontrol noktasının Mahmud Abbas önderliğindeki Filistin yönetimi tarafından kontrol edilmesini istiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious