Mısır, Refah sınır kapısı açılıyor

Mısır, Refah sınır kapısı açılıyor.16987
  • Giriş : 27.06.2009 / 18:38:00
  • Güncelleme : 27.06.2009 / 18:33:37

Mısır makamları bugün Mısır-Gazze Refah sınır kapısını, sınırda bekleyenler, hastalar, öğrenciler ve olağanüstü durumlar için 3 günlüğüne açmayı kararlaştırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Gazze yönetimi İçişleri Bakanlığı ve Mısır İçişleri Bakanlığı arasında yapılan temaslar neticesinde ismi belirlenen şahısların geçişine 3 boyunca izin verileceği açıklandı. Hamas tarafından kurulan eski Filistin hükümetine bağlı Sınır ve Geçişler Müdürlüğü, Gazze'ye uygulanan ekonomik ambargo ve savaş sebebiyle iyice zor durumda kalan Gazze halkına yardım için Mısır tarafına müracaatta bulunarak gerekli adımları atmasını talep etmişti.

Gazze'nin İsrail dışında dünyaya açılan tek sınır kapısı olan Refah, 2 yıldan bu yana kapalı. Mısır yönetimi, Hamas'ın Gazze'de kontrolü ele geçirdiğinden bu yana sadece bazı dönemlerde kısa sürelerle sınırda geçişe izin veriyor.

Taraflar arasında imzalanan anlaşmaya göre, Refah sınır kapısında geçiş yapılabilmesi için Filistin yönetimi, Avrupa Birliği (AB) ve Mısır üçlüsünün ortaklaşa çalışması gerekiyor. Hamas'ın Gazze'de kontrolü ele geçirmesinden sonra AB ülkeleri temsilcilerini geri çektiğinden Mısır tarafı da sınırı kapatmıştı. Anlaşmaya göre, Refah sınır kapısının işleyişine İsrail de kameralar aracılığı ile gözlemci olarak iştirak ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*