Mısır, sandık başında

  • Giriş : 26.03.2007 / 00:00:00

Mısır halkı, anayasada bazı değişiklikler yapılmasını öngören; ancak muhalefet tarafından ülkeyi bir polis devleti haline getirdiği savunulan reformları oylamak için sandık başına gidiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Öngörülen 34 maddelik anayasa değişiklik paketi, "dine dayalı" parti kurulmasını yasaklıyor ve polise terörle mücadele kapsamında olağanüstü yetkiler tanıyor.

Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, anayasa değişikliğini destekliyor ve bu değişikliklerin ülkede demokrasiyi derinleştireceğini ve terörle mücadeleye yardımcı olacağını savunuyor.

Ancak değişikliklere karşı çıkan dini ve seküler gruplardan oluşan muhalefet ise bugünün, Mısır tarihine "kara bir gün" olarak geçecek bir dönüm noktası olduğunu öne sürüyor. Muhalefet, değişiklik önerileri onaylanırsa, Mısır'da demokrasinin, temel hak ve özgürlüklerin sonunun geleceğini kaydediyor.

Onaylanması halinde bu değişiklik paketi çerçevesinde 1981'den bu yana yürürlülükte olan yasa, yeni bir terörle mücadele yasası ile değiştirilecek. Bu yasa da izleme, tutuklama ve gözaltına alma gibi konularda polise geniş yetkiler tanıyor. İnsan hakları grupları ise yasanın bu kısmının, temel hak ve özgürlükleri kısıtlayacak bir yasa değişikliği olduğunu savunuyor.

Yeni yasalar, "dinî" partilerin kurulmasını yasaklıyor ve yeni bir seçim kanunun kabul edilmesine olanak tanıyor. Yasa ayrıca seçimler sırasında her oy sandığının bir yargıç tarafından gözetlenmesi kuralını ortadan kaldırıyor.

Mısır muhalefeti, bu yasanın seçimlere hile karışmasını kolaylaştıracağını savunuyor. Hükümet ise, ülkede yeterli sayıda yargıç olmadığını söylüyor.

Hükümetin, dine dayalı siyasi faaliyetlerin yasaklanmasını öngören maddesiyle açık bir şekilde son seçimlerde başarı gösteren Müslüman Kardeşler'in siyasi kazanımlarını geri almayı amaçladığı göze çarpıyor. Oylamayı boykot eden Müslüman Kardeşler, bugün Mısır'ın en güçlü muhalefeti konumunda bulunuyor. Hüsnü Mübarek hükümeti ise "benzer yasaların Batı demokrasilerinde de bulunduğunu" savunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious