Mısır açmıyor, Suudlar vize vermiyor

Mısır açmıyor, Suudlar vize vermiyor.16990
  • Giriş : 01.12.2008 / 05:30:00
  • Güncelleme : 30.11.2008 / 23:54:07

Mısır'ın sınır kapılarını açmaması, S. Arabistan'ın da vize vermemesi Gazzeli hacı adaylarının ümidlerini tüketti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Suudi Arabistan ve Mısır'ın, Gazze'deki hacı adaylarının hac ibadetlerini yapabilmeleri için kolaylık sağlanacağının açıklanmasına rağmen hala bir iyileştirme sağlanmadı. Hacı adayları Mısır ve Suud'dan gelecek müjdeli haberi bekliyor.

İsra Haber Gazze temsilcisi Nureddin İslam, Hamas'ın Gazzeli hacılara engel olduğu yönündeki haberlerin kamuoyunu yanıltmayı hedeflediğine işaretle "Hacıları engelleyen Hamas değil Mısır, Suudi Arabistan ve Ramallah İdaresidir" dedi.

İslam, Gazzeli hacı adaylarının hac ibadeti için Gazze'den çıkamamalarının sorumlusunun ne Hamas ne de Filistin Hükümeti olduğunu söyledi. İslam, Suudi Arabistan'ın Gazze'deki hacı adayları için vize göndermediğini, Mısır'ın da sınır kapılarını açmadığını, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'ın ise Gazze'deki hacı adaylarının hepsinin değil sadece Gazze'deki kendi taraftarlarının Hacca gitmesi için çalıştığını açıkladı.

Diğer yandan Filistin İçişleri Bakanlığı, Mısır tarafından sınır kapısının açılacağı hakkında ellerine bir kararın ulaşmadığını bildirirken Filistin Evkaf bakanlığı da Suudi Arabistan'ın hala vizeleri vermediğini belirtti.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İhab Gassin, hacı adayları ile ilgili krizin son bulması için Suudi Arabistan'ın Filistin Evkaf bakanlığı ile ilişkiye girmediğini, hacı adaylarının hac farizalarını yerine getirebilmeleri için acilen sınır kapılarının açılması ve vizelerin gönderilmesi gerektiğini bildirdi.

Gassin, Abbas'ın sadece kendi taraftarlarının hacca gidebilmesi için Gazze'deki hacı adaylarının isimlerini çıkararak, kendi taraftarlarının isimlerini kaydettiğini belirtti.

Abbas'ın bu adımına karşın Filistin Başbakanı İsmail Heniyye'nin, her iki tarafın da kayıt yaptırdığı hacı adaylarının hacca gönderilmesi için çalıştığı bilinmektedir.

isra haber

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*