Mısır Bağdat'a 4 yıl sonra büyükelçi atadı

Mısır Bağdat'a 4 yıl sonra büyükelçi atadı.12126
  • Giriş : 16.06.2009 / 22:56:00

Mısır, 4 yıl önce Bağdat Büyükelçisi'nin kaçırılarak öldürülmesinden sonra bugüne dek boş kalan bu büyükelçiliğe yeni atama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Mısır'ın Zambiya Büyükelçisi Şerif Kemal Kahin'in Bağdat Büyükelçisi olarak atandığını bildirdi. Sözcü, Bağdat Büyükelçisi'nin göreve ne zaman başlayacağını belirtmedi.

Irak'ta 2003'teki ABD işgalinden sonra kurulan hükümet, diğer Arap ülkeleriyle ilişki kurmak için çaba gösteriyor. Açılan yeni büyükelçilikler, İran ile de yakın ilişkileri bulunan Şiiler'in liderliğindeki Irak hükümetinin, Arap ülkeleri arasında artan kabulünün yansıması olarak yorumlanıyor.

Irak Dışişleri Bakan Yardımcısı Lebid Abbavi'nin açıklamasına göre, 5 Arap ülkesi daha (Kuveyt, Suriye, Ürdün, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri) Bağdat'a büyükelçi atadılar, 5 Arap ülkesi de maslahatgüzar düzeyinde temsil ediliyor.

Irak'ta 2003'ten sonra Bahreyn, Cezayir, Mısır, Fas, BAE ve Sudan'dan kimi diplomatlar saldırılar sırasında yaralanmış, kaçırılmış ya da öldürülmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*