Mısır Çarşısı davasında müebbet hapis

  • Giriş : 23.05.2008 / 16:48:00

Eminönü'deki Mısır Çarşısı'nda 7 kişinin öldüğü, 127 kişinin de yaralandığı patlamaya ilişkin 15 sanıktan biri ağırlaştırılmış müebbet hapis, biri müebbet hapis, 3'ü de 6-12,5 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanıklar Alaattin Öget ile İsa Kaya katıldı. Davanın tutuksuz 13 sanığı ise duruşmaya katılmadı.Davayı yeniden karara bağlayan mahkeme heyeti, 15 sanıktan birine ağırlaştırılmış müebbet, birine müebbet, diğer 3'üne de 6-12,5 yıl arasında değişen hapis cezaları verdi.

ZAMAN AŞIMI

Mahkeme heyeti, Mısır Çarşısı'ndaki patlamaya bombanın mı yoksa LPG'nin mi neden olduğunun kesin tespiti yapılamadığı için diğer sanıklardan sosyolog Pınar Selek ve Abdülmecit Öztürk'ün beraatına hükmetti.Bu kişiler dışındaki 8 sanık hakkında açılan kamu davası ise zaman aşımı nedeniyle düştü.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Mısır Çarşısı girişindeki ''Ünlüoğlu Büfe''de 9 Temmuz 1998 tarihinde meydana gelen patlama sonucu Beyhan Sürücü, Erdi Karacan, Tuncay Özkan, Fethi Çulfas, Salih Karabıyık ile Engin ve Ergin Tuncer kardeşler hayatını kaybetmiş, 9'u yabancı uyruklu 127 kişi de yaralanmıştı.Olayın ardından değişik tarihlerde yapılan operasyonlarda, sosyolog Pınar Selek'in de aralarında bulunduğu 15 kişi yakalanmıştı.

Sanıklar hakkında açılan ve İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesinde 8 Haziran 2006 tarihli duruşmada karara bağlanan davada, sanıklardan Alaattin Öget ''devletin hakimiyeti altındaki toprakların bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya matuf eylemde bulunmak'' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis, Abdülmecit Öztürk ile İsa Kaya ise aynı suçtan müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Mahkeme heyeti, Erdal Nayır'ın örgüt adına öldürülmesi eyleminde gözcülük yapan Kadriye Kübra Sevgi ile Heval Öztürk'e ''yasa dışı örgüt üyesi olmak'' suçundan 12,5'ar yıl hapis, Maşallah Yağan'a da Küçükyalı İdealtepe'de bir parka bomba koyduğu gerekçesiyle 5 ay hapis cezası
vermişti.

Mısır Çarşısı'ndaki patlamaya, bombanın mı yoksa LPG'nin mi neden olduğunun kesin tespiti yapılamadığı için sosyolog Pınar Selek ve sanıklardan Abdülmecit Öztürk'e bu konuya ilişkin ceza verilmesine gerek görmeyen mahkeme heyeti, Selek'in de aralarında bulunduğu ve ''yasa dışı örgüte yardım ve yataklık etmek''le suçlanan 9 sanık hakkındaki davayı ise zaman aşımı nedeniyle ortadan kaldırmıştı.

Temyiz incelemesini yapan Yargıtay 9. Ceza Dairesi, 17 Nisan 2007 tarihli bozma ilamında, sanıklardan Kadriye Fikret Sevgi'ye ''ek savunma
hakkı verilmediği'', Heval Öztürk'e ilişkin de eksik inceleme yapıldığını kaydetmişti.

Sanık Abdülmecit Öztürk hakkında davanın iddianamesinde bulunmamasına rağmen ''Erdal Nayır'ı öldürme talimatı vermek'' eyleminden hüküm kurulduğunu belirten ceza dairesi, Pınar Selek ve Abdülmecit Öztürk hakkında ''ceza verilmesine gerek olmadığı'' yönündeki kararı da yerinde bulmamıştı.Daire, bu sebeplerle tüm sanıklar hakkındaki kararı bozmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious