Mısır Cumhurbaşkanı Mübarek'ten açıklama

  • Giriş : 23.03.2007 / 00:00:00

Mısır Cumhurbaşkanı Mübarek: "Türk yatırımcıları kardeş gibi görüyoruz, yapacakları yatırımlarda her türlü kolaylığı sağlıyoruz" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, Türkiye ve Mısır'ı "Ortadoğu'nun en büyük iki ülkesi" olarak tanımlayarak, "Türk yatırımcıları kardeş gibi görüyoruz ve Mısır'da yapacakları yatırımlarda her türlü kolaylığı sağlıyoruz" dedi.
Türk işadamları, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) öncülüğünde Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile Ankara'da biraya geldi. Ankara'da biraraya gelen 45 Türk işadamı, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile Çankaya Köşkünde Türkiye ve Mısır arasındaki ticaretin geliştirilmesi hakkında görüş alışverişinde bulundu. Toplantıya Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ve Mısır Ticaret Bakanı Rashid Muhammed Rashid de katıldı.
Çankaya Köşkünde yapılan toplantıda konuşan TİM Başkanı Oğuz Satıcı, Türkiye ve Mısır'ın bölgelerinin lideri iki büyük ülke olduğunu belirterek, "Ülkelerimizin işbirliği bölgede istikrar ve barışın tesisine büyük katkı sağlayacaktır" dedi. Mısır'da sadece 2006 yılında 60 dan fazla Türk şirketinin yatırım yaptığına dikkat çeken Satıcı, "Türk şirketlerinin Mısır'daki sermayesi 1 milyar doları aştı. Önümüzdeki yıllarda bu rakam gittikçe katlanacaktır ve işbirliğimiz dış ticaretimizi 5 milyar dolara taşıyacaktır" diye konuştu.
Mısır'ın Arap ülkeleri ve Afrika ile ilişkilerinin çok iyi olduğuna dikkat çeken Satıcı, bu ülkenin Türkiye'nin Ortadoğu ve Avrupa'ya açılan kapısı olduğunu ifade etti. Mısır'ın da Türkiye ile olan ilişkilerini geliştirmesiyle bölgesel gücünü artıracağını söyleyen Satıcı, "Sonuç olarak bölgesinin en güçlü aktörleri arasında yer alan Türkiye ile Mısır'ın işbirliği her ülkeye büyük yararlar sağlayacaktır" dedi.
Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ise, Türkiye ve Mısır'ı "Ortadoğu'nun en büyük iki ülkesi" olarak tanımladı. Türk iş adamlarını yabancı gibi görmediklerini belirten Mübarek "Türk yatırımcıları kardeş gibi görüyoruz ve Mısır'da yapacakları yatırımlarda her türlü kolaylığı sağlıyoruz" dedi.
TOPÇU: "THY MISIR'A SEFER SAYISINI ARTIRDI"
Toplantıda söz alan THY Yönetim Kurulu üyesi Hamdi Topçu da, iki ülke arasındaki mevcut sefer sayısının talebi karşılamadığını belirterek, "Mısır Havayolları ile görüştük, önümüzdeki dönemde sefer sayısını karşılıklı olarak artırmaya karar verdik" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious