'Mısır Gazı' hızlı ilerliyor

'Mısır Gazı' hızlı ilerliyor  	.74455
  • Giriş : 21.02.2008 / 09:26:00

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Mısır gazı ile ilgili projenin tüm hızıyla devam ettiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Amerikan Şirketler Derneği'nin (ABFT) 4. kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenlenen ABFT gala yemeği öncesi basın mensuplarının Mısır - Türkiye doğalgaz boru hattı projesi ile ilgili sorularını cevaplayan Bakan Güler, hafta sonu projeyle ilgili ülkelerin bakanlarıyla biraraya geleceklerini ve konuyla ilişkili değişik alternatiflerin de bu toplantıda konuşulacağını ifade etti.

Mısır'dan gelen gaz projesinin gayet hızlı bir şekilde ilerlediğini belirten Bakan Güler, projeye ilişkin gerçekleştirilecek toplantıda çok daha farklı alternatiflerin de söz konusu olacağını dile getirdi. Projeye ilişkin ayrıntılardan da bahseden Bakan Güler, "Humus'a kadar gelen hattı Kilis'e kadar uzatmamız gerekiyordu. Ayrıca yeni bir alternatif çıktı; Halep'ten sınıra doğru bağlanma alternatifi var, onu da görüşeceğiz. Kendi topraklarımızdaki networku Kilis'e uzatmak üzere çalışmalar yapılıyor, mühendislik çalışmaları yapıldı ve kazma vurarak bağlantıyı gerçekleştireceğiz. Çalışma sürüyor, amacımız ülkemizin kaynak çeşitliliğini sağlamak" dedi.

Bütün amaçlarının kaynak çeşitliliği sağlamak olduğunu belirten Bakan Güler, Irak gazının da devreye girmesinden sonra, fazla gazın Avrupa'ya ihraç edilebileceğini belirtti.

Bakan Güler, enerji konusunda Türkiye'nin bulunduğu bölgede çok önemli sürprizler yapacağını söyledi

Türkiye'nin enerji konusunda büyük bir atağa geçtiğinden de bahseden Bakan Güler, "Nükleer enerji, yenilenebilir enerji, kömür ile ilgili yatırımlar önemli yatırımların yapılabileceği alanlar. Enerji verimliliği yasası ile beraber 3 sektörde büyük ataklar olacak; bina yalıtımı, ulaşım ve beyaz eşya üretiminde önemli katkılar olacak. Bütün sistem yakın zamanda değişecek" şeklinde konuştu.

Türkiye'de faaliyet gösteren Amerikan şirketlerinin temsilcilerine yönelik galada bir konuşma yapan Bakan Güler, Amerika ve Türkiye'nin enerji alanında çok önemli ittifakları bulunduğunu söyledi. Amerika ile gerçekleştirilen ortak ittifak projelerini sıralayan Bakan Güler, "Baku-Tiflis-Ceylan Projesi, Şah Deniz Projesi, Türkiye-Yunanistan-İtalya Boru Hattı, bunlar Türk - Amerikan işbirliğinin somut örnekleri olarak ortaya çıkmıştır. Bu bakımdan ABD'ye bu desteğinden dolayı özel olarak teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Türkiye'nin bulunduğu bölgede önümüzdeki dönemde çok önemli sürprizler yapacağından söz eden Bakan Güler, "Türkiye'nin bulunduğu coğrafya, enerji konusunun giderek kazandığı önem, enerji arz güvenliği açısından önümüzdeki günleri çok ilginç hale getirecek ve bu ittifak da önümüzdeki günlerde çok daha farklı projelere imza atacak" şeklinde konuştu. Öte yandan toplantıya, Türkiye'de faaliyet gösteren ABD'li şirketlerin yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkonsolosu Sharon Wiener da katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious