Mısır muhalefeti baskı altında

  • Giriş : 18.05.2006 / 00:00:00

Mısır'da, geçen yılki seçimleri eleştirdikleri için disiplin cezasıyla yargılanan yargıçlara ve muhalefet lideri Eymen Nur'a destek gösterisinde yine olaylar çıktı. Polis 300'den fazla göstericiyi göz altına aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Eymen Nur'un Kifaye hareketine mensub olan göstericiler de "Eymen Nur'a özgürlük. Kahrolsun Mübarek" sloganları attı.

İçişleri Bakanlığı, çoğu Müslüman Kardeşler (MK) üyesi 314 göstericinin gözaltına alındığını açıkladı. MK Milletvekili Hamdi Hasan ise 500 üyelerinin tutuklandığını söyledi.

Reformcu yargıçlara destek vermek için mahkeme önüne gelen bazı Mısır milletvekilleri ise hakimlere yapılan muamelenin Mısır için utanç kaynağı olduğunu vurguladı. Yargı erkinin ülkedeki en temiz otorite olduğunu ifade eden miletvekilleri, konuya özgürlükçü bir şekilde yaklaşılmadığını ifade etti.

Yargıçların geçen haftaki duruşması sırasındaki gösteriye müdahale eden polis, 250 kişiyi gözaltına almıştı

YARGIÇLARDAN BİRİNE KINAMA CEZASI

Her iki hakimin de katılmadığı duruşmadai seçimlerin şeffaflığını sorgulayan hakimlerden Hişam El Bastavisi kınama cezası alırken, Mahmud Meki beraat etti. Bastavasi'nin kınanmasını eleştiren Meki, kararın serbest ve adil seçimler isteyen tüm hakimlerin cezalandırılması anlamına geldiğini söyledi.

Mahmut Meki, karar duruşmasından önce Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, amaçlarının rejim değişikliği olmadığını ancak yargıya yapılan müdahalelerden rahatsızlık duyduklarını ifade etmişti. Kendilerine halk ve çeşitli örgütlerin gösterdiği destekten dolayı mutlu olduklarını kaydeden Meki, yargılama sonunda tutuklanma ihtimallerinin az olduğunu çünkü hiçbir siyasi parti ya da örgüt ile bağlantıları olmadıklarını söylemişti.

EYMEN NUR'UN 5 YIL HAPİS CEZASI KESİNLEŞTİ

Mısır'da geçen yıl yapılan devlet başkanlığı seçimlerinde Hüsnü Mübarek'ten sonra en çok oyu olan eski Ghad Partisi lideri Eymen Nur'un 5 yıllık hapis cezası kesinleşti.

Belgede sahtecilik yapmaktan suçlu bulunan Nur'un yaptığı itiraz bugün yüksek mahkeme tarafından reddedildi.

Nur'un eşi Cemile İsmail, kararın kesinleştiğini ifade ederek, "Reform için mücadeleye devam etmekten başka yapabileceğimiz bir şey yok" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious