Mısır polisi göstericilere ateş açtı

Mısır polisi göstericilere ateş açtı.17693
  • Giriş : 22.01.2008 / 15:37:00

Mısır ve Filistin'in Gazze bölgesinin sınırında bulunan Rafah kapısında gerilim yükseldi. Yüzlerce Filistinlinin, Rafah kapısının açılması için sınır kapısının Filistin tarafında düzenlediği gösteride Mısır polisi göstericilere ateş açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sınırın insan ve hammadde geçişine açılmasını isteyen ve ellerinde Hamas bayrağı taşıyan göstericilere önce suyla müdahale eden Mısır polisi, olayların büyümesi üzerine havaya ateş açtı.

Ancak olayda yaralananlar olduğu belirtildi. Bölgeden canlı yayın yapan Arap televizyonlarında bazı göstericilerin ambulanslara taşınması görülüyor. Bazı görgü tanıkları olayda 15 kadar kadının yaralanmış olabileceğini söyledi.

Filsitin Sağlık Bakanlığı ise olaylarda 20 kadının yaralandığını açıkladı.

Birkaç yüz kadar Filistinli kadın, Rafah sınırının Filistin tarafında ellerinde Hamas bayrağı olduğu halde gösteri düzenliyordu. Göstericiler, özellikle Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ve ABD aleyhine sloganlar atıyor. Göstericiler, "Mübarek sen bir korkaksın, sen bir Amerikan ajanısın" ve "Gazze kadınları aşağılanamaz" gibi sloganlar kullanıyor.

Hamas'ın Gazze'de kontrolü ele geçirmesinden bu yana İsrail ve Mısır, Gazze'ye girişi çıkışlarda sıkı bir güvenlik uyguluyor. Bu yüzden birçok Filistinli Gazze'den dışarı çıkamadığı gibi, bölgeden ayrılanlar da Gazze'ye giremeyince Mısır'da mahsur kalıyor.

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious