Mısır tükendi tavuklar aç kaldı

  • Giriş : 02.02.2007 / 00:00:00

3 milyar dolarlık büyüklüğe sahip beyaz et sektöründe mısır krizi yaşanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İhracat yapamayan, dönem dönem kuş gribi yüzünden sıkıntılı günler yaşayan beyaz et sektöründe şimdi de mısır krizi çıktı. Tavukların ana yemi olan ve yılda 2 milyon tonun üzerinde tüketilen mısır bu yıl erken bitince tavukçular ithalatın önünün açılmasını istedi. Yerli üreticiyi korumak için ithalata yüzde 130 fon koyan Tarım Bakanlığı, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) ithalat yapacağını bildirdi ancak ithalatın zamanı ve miktarı konusunda belirsizlik giderilemedi. Sektörde 500 bin ton açığın oluşması fiyatlara da yansıdı. Kilosu 30 kuruş olan mısırın fiyatı 45 kuruşa yükseldi.

İthalat izni alamadılar
Beyaz Et Damızlık Sanayicileri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Şeker Piliç Genel Müdür Yardımcısı Emre Bor, şu anda sektörün en büyük sıkıntısının mısırdaki açık olduğunu söyledi. Bakanlığa ithalattaki fonu yüzde 20’ye düşürüp firmaların ithalat yapmasına izin vermesini istediklerini kaydeden Bor, “Teklifimizi kabul etmediler. TMO yapacak diyorlar ama o konuda da belirsizlik sürüyor. TMO hemen karar alsa bile malın gelmesi iki ayı bulacak. Mısır tükendi, stok yok. Mısır bulan da 30 yerine 45 kuruş ödemek zorunda” diye konuştu.

Irak ve Kosova’ya ihracat durdu
Avrupa Birliği’ne (AB) beyaz et ihracatı için bir türlü vize alamadıklarını anlatan Emre Bor, “AB samimi davranmıyor, bizi oyalıyor. 16-24 Nisan’da denetime gelecekler. Yine ’Herşey çok iyi’ diyecekler ama izin vermeyecekler. Avrupa çok büyük bir pazar. İhracat başlarsa ilk etapta 100 bin ton ürün gider” dedi.

Bor, 3-4 milyon dolarlık ihracatın yapıldığı Irak’a 15 gündür mal gönderilemediğini de belirtti. Kosova’da da sıkıntı yaşandığını kaydeden Bor, “Bulgaristan AB üyesi olunca Kosova’ya ihracat yapılamaz hale geldi. Çünkü transit geçiş Bulgaristan’dan yapılmak zorunda. AB üyesi olunca bu kapı da kapandı” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious