Mısır:barışa engel oluyor

  • Giriş : 05.01.2007 / 00:00:00

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, srail gazetesi Yediot Ahronot'ta yayınlanan söyleşisinde, ABD'yi İsrail-Suriye barışına engel olmakla suçladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, ABD'yi İsrail-Suriye barışına engel olmakla suçladı. Mübarek, İsrail gazetesi Yediot Ahronot'ta yayınlanan söyleşisinde, "Amerika'nın, (İsrail Başbakanı Ehud) Olmert'in Suriye ile barış yapmasını engellediğine inanıyorum" dedi.

Olmert'e Şarm El Şeyh'deki görüşmeleri sırasında Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın barış önerisini test etmesi çağrısında bulunan Mübarek, "Gerçeği ortaya çıkar, bu sadece (taktiksel) bir manevra mı yoksa gerçek niyet mi? Esad'ın hangi barışa ulaşmak istediğini kontrol et. Barış önerisine neden hayır deniyor?" diye konuştu.

Mübarek ayrıca, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın, güçlenmek için mali yardıma ihtiyacı olduğunu belirterek, "Kararlar alabilmesi için onu güçlendirmeliyiz. Bir hükümeti var, ancak hükümetiyle ilgili sorunları mevcut. Ona mali açıdan yardım etmek, parayı çözmek ve koşulları insanların yaşayabilmesi için kolaylaştırmak zorundayız" yorumunu yaptı.

ABD yönetimi, Suriye'yi direnişi desteklemek amacıyla savaşçı ve silahların sınırdan Irak'a geçmesine izin vermek ve Lübnan'ın eski Başbakanı Refik Hariri suikastında rolü bulunmakla suçluyor. Suriye söz konusu suçlamaları reddediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious