Mısır'da ilk Türk lisesi açıldı

Mısır'da ilk Türk lisesi açıldı.10195
  • Giriş : 19.05.2009 / 20:21:00

Açılışa eski futbolcu Hakan Şükür de katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Mısır'da ilk Türk lisesi, başkent Kahire'de açıldı.

Mısır'ın ilk Türk lisesi olan Uluslararası Salahaddin Lisesi'nin açılışı, başkent Kahire'de gerçekleştirildi. Açılışa Mısır Müftüsü Ali Cuma, ünlü fikir adamı Muhammed Imara, İslam aleminin önde gelen Mısırlı bilim adamlarından Zağlul Neccar, Mısır'ın meşhur hafızlarından Abdullatif Huseri'nin kızı Yasmin Hayyam Huseri, eski futbolcu Hakan Şükür gibi önemli isimler katıldı.

Mısır Müftüsü Ali Cuma, gazetecilere yaptığı açıklamada, bu tür faaliyetlerin Türk-Mısır ilişkilerini güçlendireceğini ifade ederek, zaten Türk ve Mısırlı ailelerin eskiden beri evlilikler yoluyla birbirine kaynaşmış olduğunu söyledi. Bilim adamı Zağlul Neccar ise konuşmasında, okulun açılışından duyduğu mutluluğu dile getirerek, "Bu okulda Allah'a inanan bir gençlik yetiştirilmesini temenni ediyorum" dedi.

Açılışa katılanlardan Türkiye'nin Mısır Büyükelçisi Şafak Göktürk de, milletlerin eğitim ve bilime önem verdikleri sürece kalkınacaklarını ifade ederek, "Bu akşam yaşanan, Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkilerin geliştiğinin bir nişanesidir" şeklinde konuştu.

Açılışın en ilgi çeken isimlerinden biri de, Galatasaray'ın eski kaptanı meşhur futbolcu Hakan Şükür oldu. Hayranlarıyla bol bol fotoğraf çekinen Şükür, Mısır'a antrenör olarak gelmek istediğini ifade etti. Hakan Şaş'ın Mısır'ın Ehli takımına transferi ihtimali konusundaki soru üzerine Şükür, bu konuda kesin bir bilgisinin olmadığını ancak olası bir gelişmeden önce kendisinin haberdar olacağını söyledi.

Amerikan Lisesi diploması verecek olan Salahaddin Türk Lisesi'nde eğitim İngilizce olarak verilecek. Türkçe, Fransızca ve Almanca ise seçmeli diller arasında yer alacak. 500 öğrenci kapasiteli okul, bilgisayar ve internet bağlantısı gibi modern teçhizatla donatıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*