Mısır'da kaçırılan turistler serbest

Mısır'da kaçırılan turistler serbest.16162
  • Giriş : 29.09.2008 / 20:12:00
  • Güncelleme : 29.09.2008 / 20:14:53

Mısır'ın güneyinde çöl safari yaparken 10 gün önce silahlı bir grup tarafından kaçırılan 11 turist ve 8 Mısırlı güvenlik birimleri ve özel kuvvetler tarafından düzenlenen operasyonla kurtarıldı..

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Mısırlı bir yetkili rehinelerin Kahire Havaalanı yakınlarındaki bir askeri üsse getirildiğini ve sağlık durumlarının iyi olduğunuaçıkladı.

Mısır resmi haber ajansı MENA, kurtarma operasyonu sırasında turistleri kaçıran silahlı grup üyelerinin yarısının öldürüldüğünü duyurdu. Mısır Savunma Bakanı Hüseyin Tantavi'ye dayandırılan habere göre kurtarma operasyonunun nerede düzenlendiği ve olayda kaç fidyecinin öldürüldüğü konusunda bilgi verilmedi. Ancak bazı kaynaklar operasyonun Sudan-Çad sınırında yapıldığını belirtti.

Bazı Mısırlı kaynaklar kurtarma operasyonunun Mısır'ın en elit kuvvetlerinden biri olan Yıldırım Tugayı'na mensup güçlerle Sudan birliklerinin ortak harekatıyla gerçekleştirildiğini duyurdu.

İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini, kurtarma operasyonuna Alman ve İtalya'nın da yer aldığını belirtti. Frattini, Sky TG24 haber kanalına yaptığı açıklamada "Sudan ve Mısır çok profesyonelce bir operasyon gerçekleştirdi. Operasyonda İtalyan istihbaratı ile Alman ve İtalyan özel birlikleri de yer aldı." diye konuştu.

Sudan güvenlik birimlerinin silahlı gruba yönelik operasyon düzenlediği ve 6 kişiyi öldürdüğü, 2 kişiyi de sağ olarak ele geçirdiği dün duyurulmuştu. Verilen bilgiye göre ele geçirilen iki kişi, turistlerin silahlı grubun diğer üyeleri tarafından Çad'a götürüldüklerini öne sürmüştü.

Kaçırılan 5 Alman, 5 italyan ve 1 Rumen turistle 8 Mısırlının sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

19 kişi ülkenin güneyinde Sudan sınırı yakınlarında çöl safari yaparken 19 Eylül'de kimliği belirlenemeyen silahlı bir grup tarafından kaçırılmıştı.

Kaçırılmadan sonra tam bir dezenformasyon kirliliği yaşanmış, ilk gün Mısır Dışişleri Bakanı Ahmet Ebul Geyt, turistlerin kurtarıldığını söylemiş, daha sonra bu haber yalanlanmıştı. Daha sonra da turistlerin Libya'ya götürüldükleri öne sürülmüş ancak Libya bu yöndeki haberleri doğrulamamıştı.

Kimlikleri henüz açıklanmayan ancak Sudan hükümeti tarafından Darfur'da yönetime karşı mücadele eden silahlı bir gruba mensup oldukları öne sürülen fidyeciler, turistlerin serbest bırakılması karşılığında 8.8 milyon dolar fidye istiyordu.

Turistlerin kurtarılması için başta Almanya olmak üzere Batılı ülkeler bizzat fidyecilerle temasa geçerek, vatandaşlarının kurtarılması için devreye girdi. Alınan bilgilere göre fidyecilere herhangi bir para ödenmedi.

Turizmden bu yıl yaklaşık 10 milyar dolar gelir elde eden Mısır'da, ülkeye gelenler genelde piramitleri ve Kızıldeniz kenarındaki turistik merkezleri tercih ediyor.

Fakat macera sevenler turistler ise ülkenin güneybatısındaki çöllerde safari yapmayı tercih ediyor. Bu bölgede turistlerin ilgisini çeken yerlerin başında gelen Gilf el Kebir, çöllerin yanı sıra tarih öncesi çağlardan kalma mağaralarıyla da ünlü. Geçtiğimiz yıl bölgeyi yaklaşık 2 bin turistin ziyaret ettiği tahmin ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*