Mısır'da muhalefet lideri serbest bırakıldı

Mısır'da muhalefet lideri serbest bırakıldı.9961
  • Giriş : 18.02.2009 / 21:48:00

Mısır'da sahtecilik suçundan 3 yılı aşkın süredir hapiste olan muhalefet lideri Eyman Nur, sağlık gerekçesiyle serbest bırakıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Savcılık Bürosu, lideri olduğu El Gad (Yarın) partisinin kuruluş kaydı için sahte imzalar kullanılması talimatı vermek suçundan hapse giren Nur'un, sağlık nedenleriyle salıverildiğini bildirdi.

Hakkındaki suçlamaların siyasi amaçlı olduğunu savunan Nur, serbest bırakıldıktan sonra evinden telefonla yaptığı açıklamada, siyasete devam etmeyi ve partisinde görev yapmayı planladığını söyledi.

Nur'un salıverilmesiyle ilgili ilk açıklamayı yapanlardan olan eşi de, Nur'un parti liderliği görevini yeniden üstlenmeyi düşündüğünü ifade etti.

Eyman Nur, 2005'te Mısır'daki ilk çok partili cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek karşısında aday olmasından kısa süre sonra sahtecilik suçundan mahkum olmuştu.

Suçlamaları reddeden Nur, hükümetin kendisini Mübarek'e karşı adaylığa yeltendiği için cezalandırdığını savunmuştu.

ABD'deki George Bush yönetimi de sürekli olarak Mısır'a, Nur'un serbest bırakılması çağrısında bulunmuştu. Kahire ise ülkesinde mahkemelerinin bağımsız olduğu ve siyasi yönlendirmenin bulunmadığı karşılığını vermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*