Mısır'dan İsrail'e ucuz gaz satımı durdu

Mısır'dan İsrail'e ucuz gaz satımı durdu.10700
  • Giriş : 18.11.2008 / 22:35:00

Kahire İdare Mahkemesi, Mısır'ın İsrail'e piyasa değerinin altında doğalgaz ihraç etme kararını durdurdu. Karar, hükümeti isyan ettirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Mısır'da eski diplomat İbrahim Yusri ve bazı muhaliflerin, mahkemeye başvurarak ucuz doğalgaz ihracının durdurulması istekleri kabul edildi. İsrail'e piyasa değerinin altında doğalgaz ihracını durduran mahkeme, parlamentoya kanunlara iyi bakmasını önerirken, Kahire İdare Mahkemesi'nin kararının Mısır-İsrail ilişkilerine darbe olduğu savunuldu.

İsrail tarafından yapılan açıklamada ise, Mısır hükümetinin mahkeme kararına rağmen doğalgaz satışına devam etmek istediği ileri sürüldü ve kararın Mısır hükümeti tarafından da olumsuz karşılandığı kaydedildi. Mısır hükümeti yetkilileri ise konu ile ilgili açıklama yapmadı.

Mısır, İsrail ile 2005'de imzaladığı anlaşma ile bu ülkeye ucuz doğalgaz satıyordu. Anlaşmada 2.5 milyon dolarlık doğalgaz ihracatı öngörülüyordu. Mısır'ın İsrail'e doğalgaz satmasını hem Müslüman Kardeşler Cemiyeti hem de Gazze'deki Hamas yönetimi eleştiriyordu. Arap ülkelerinden Mısır, Moritanya ve Ürdün dışında hiçbir ülkenin İsrail ile diplomatik ilişkisi bulunmuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*