Mısır'dan Orta Asya atağı

  • Giriş : 08.01.2007 / 00:00:00

Mısır, Orta Asya Cumhuriyetleri ile ilişkilerini genişletme yolunda girişimlerini sürdürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

2006 yılının sonlarında Rusya, Kazakistan ve Çin'i kapsayan bir Asya turuna çıkan Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, 2007'nin ilk aylarında da ülkesine gelecek Tacikistan, Kazakistan, Özbekistan, Endonezya ve Yeni Zelanda liderlerini ağırlamaya hazırlanıyor. Şubat ve Mart aylarında gerçekleşmesi planlanan ziyaretler de ticarî ilişkilerin yanısıra kendi nükleer programını kurmayı hedefleyen Mısır'ın bu konuda işbirliği arayacağı belirtiliyor.

Mısır'da yönetime yakınlığı ile bilinen El Ahram gazetesi, Mısır'ın yaptığı bu atılımlara bugünkü sayısında "Mısır, Asya ülkelerine yöneliyor" başlıklı bir makale ile yer verdi. Gazeteye konuşan Mısır Dış Ticaret ve Sanayi Bakanı Raşid Muhammed de 2007 yılı başlarında Eski Sovyet ülkelerinden Azerbaycan ile ekonomik ilişkilerini geliştirmek için Mısır'dan bir heyetin bu ülkeye gideceğini açıkladı. Siyasi açıdan iyi bir ilişkileri olan Mısır ve Azerbaycan arasındaki ticari ilişkilerin ise zayıf olduğu belirtiliyor.

Mısır'ın ticari açıdan en fazla Çin ve Kuzey Kore ile ilişkisi bulunuyor. Kendi nükleer santralını kurmaya çalışan Mısır'ın, özellikle bu konuda Rusya ve Çin ile iyi diyalog içerisine girmeyi planladığı belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious