Mısır'dan sürpriz Kerkük desteği

  • Giriş : 11.01.2007 / 00:00:00

Mısır Dışişleri Bakanı Ahmet Ebul Geyt, bugün başlayacak Türkiye ziyareti öncesinde önemli açıklamalarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kerkük'ün en az Basra ve Bağdat kadar Iraklıların ortak şehri olduğunu vurgulayan Ebul Geyt, "Türkiye için zararlı olacak hiçbir şeye razı olmayız. Türkiye'nin tehdit altında olmasını istemiyoruz." dedi. Kerkük'ün geleceğini belirlemek amacıyla bu yıl yapılması planlanan referanduma da değinen Ebul Geyt, kural ve standartlardan yoksun bir oylamanın sonucu etkileyeceğini belirtti. Kuzey Irak'taki bölgesel yönetim, 'Kürt şehri' olarak tanımladığı Kerkük'ün kendilerine bağlanmasında ısrar ediyor. Dışarıdan yapılan göçlerle kentin demografik yapısının değiştirildiğine dikkat çeken Türkiye ise referandumun ertelenmesini ve Kerkük'ün özerk bir yapıya kavuşmasını istiyor.

Kahire'de görev yapan Türk gazetecilerle bir araya gelen Dışişleri Bakanı Ebul Geyt, Irak'taki gelişmelerin bölgeyi daha fazla tehdit eder hale geldiğinin altını çizdi. Ankara'da yapacağı görüşmelerde özellikle Irak'ı konuşacaklarının sinyalini verdi.

Ebul Geyt, başbakan ve meclis başkanıyla konuyu masaya yatıracağını, Türk Aydın ve politikacılarla da bir araya geleceğini belirtti. Irak'ın bütünlüğünü korumak için daha fazla ısrar etmeleri gerektiğini söyleyen Mısırlı bakan, şu noktalara dikkat çekti: "Irak'taki gelişmeler bölgeyi daha fazla tehdit eder hale geldi. Irak'ın parçalanmasına yönelik tüm politikaları reddediyoruz. Irak'ın içinde birlik sağlansın ve Irak Anayasası'nda yeni değişiklikler olsun istiyoruz. Irak içindeki tüm müesseseler ve kurumlar eşit ve adil bir şekilde paylaştırılsın. Bu şekilde herkes sürece dahil olur."

Bölge ülkelerinin Irak'ın içişlerine karışmaması gerektiğinin de altını çizen Ebul Geyt, bu durumun Mısır'ın en önemli taleplerinden biri olduğuna vurgu yaptı. Ülkedeki yabancı güçlerle ilgili olarak ise Mısır net bir tavır ortaya koyuyor: "Ülkedeki yabancı güçlerin ülkeyi terk etmesi çok iyi ayarlanmalı ki, bu güçler çekilince ülke daha da zarar görmesin." Irak'a komşu ülkeler toplantılarının artık durduğunu, bunun sebebinin de Bağdat'ın bazı komşularına güvenmemesi olduğunu söyleyen Ebul Geyt, bu süreci yeniden başlatmak için Türkiye'deki ziyareti sırasında konuyu gündeme getireceğini açıkladı. Mısırlı bakan, "Eylülde Gül ile yaptığımız toplantıda Irak'la ilgili toplantının Bağdat'ta yapılmasını konuştuk. Ancak Bağdat'ın şu anki durumu çok zor, böyle bir toplantıya hazır olduğunu sanmıyoruz. Bu yüzden de Irak dışında bir yerde bu tür bir toplantının yeniden yapılması gerekir." şeklinde konuştu. Irak'taki gelişmelerin çok üzücü olduğunu ve bölgeyi artık daha fazla tehdit eder hale geldiğinin altını çizen Mısırlı bakan, Kerkük'ün Basra ve Bağdat kadar Iraklıların ortak kenti olduğunu vurguladı. Kerkük'teki referandumla ilgili konuşmak istemediğini; ancak bu referandumun bazı kaide ve standartları olması gerektiğine temas eden Ebul Geyt, kural ve standartlardan yoksun bir referandumun ise neticeye direkt etki edeceği uyarısında bulundu. Kerkük ve PKK'nın Türkiye'nin Irak'la ilgili kırmızı çizgileri olduğu yönündeki soruya Dışişleri Bakanı, "Türkiye için zararlı olacak hiçbir şeye razı olmayız. Türkiye'nin tehdit altında olmasını istemiyoruz." şeklinde cevap verdi.

Ankara ziyareti sırasında Ortadoğu ve Akdeniz havzasındaki problemleri de görüşeceklerini ifade eden Ebul Geyt şunları söyledi: "Bölge çok ağır baskılar altında. Çok keskin problemler var. Irak, İran'ın nükleer programı, Filistin, Lübnan, Kıbrıs meselelerini görüşeceğiz. Her iki ülke de bölgede etkin rollere sahip. Mısır olarak Türkiye ile ilişkilere çok büyük bir önem veriyoruz. Bu konular da gösteriyor ki; iki ülke sürekli temas halinde olmalı. İki Müslüman ülkeyiz. Mısır'ın ilişkileri geliştirmek için büyük bir isteği var; bu, iki ülkenin de çıkarına."

Bölgede sık sık dile getirilen Türkiye-İran-Mısır üçlüsü arasında bir kurumsal yapı oluşturulması fikrine soğuk baktıklarını söyleyen bakan, bu tür oluşumların bloklaşmalara sebep olduğunu kaydetti. Bakan Ebul Geyt, bunun yerine Araplar bir blok olarak Türkiye ve İran'la ilişkilerini geliştirmek istediklerini ve ikili istişarelere önem verdiklerini vurguladı. İki ülke ilişkilerinin son yıllarda hızla ilerlediğini ve bundan büyük bir memnuniyet duyduklarını söyleyen Mısırlı bakan, Cumhurbaşkanı, başbakan, bakanlar, ticari heyetler olarak iki ülke arasında son yıllarda hızlı bir trafik yaşandığını, ilişkilerin çok canlı olduğunu dile getirdi. Ebul Geyt, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'in beraberinde kalabalık bir heyetle Mısır'a yaptığı ziyaretin bu canlılığın en güzel örneği olduğunu da ifade etti.

Türkiye'nin Lübnan'a asker göndermesini desteklediklerini söyleyen Ebul Geyt ilginç bir tarihî noktaya da işaret etti: "Yüzyıllık bir aradan sonra Türk ordusu Lübnan'a geri dönmüş oldu." Türkiye'nin Filistin konusunda devreye girmesine kesinlikle sıcak baktıklarını ifade eden Ebul Geyt, "Türkiye'nin bölgede etkisini biliyoruz ve bölgede rol almasını istiyoruz." dedi.

İran'ın şu anda nükleer bir güç olmadığını, nükleer güç olarak bu enerjiyi askerî amaçlar için kullanan ülkelerin kastedildiğini ifade eden bakan, barışçıl amaçlar için Arjantin ve Brezilya'nın nükleer enerjiye sahip olduğunu, Mısır'ın da bu konuda girişimlere başladığını dile getirdi.

Somali'deki gelişmeler de değinen Mısırlı bakan, kesinlikle yabancı bir ülkenin işgaline karşı olduklarına kaydetti. Ebul Geyt, BM ve Afrika Birliği'nin Somali ile ilgili misyonlarını desteklediklerini, ayrıca bu ülkeye acilen bir Barış Gücü gönderilmesine de sıcak baktıklarını vurguladı. Etiyopya'nın derhal Somali'den çekilmesini isteyen Mısırlı bakan, İslami Mahkemeler Birliği (İMB) ile diyaloğun sürdürülmesi gerektiğini de belirtti.

6 önemli mesaj
Irak'ın parçalanmasına yönelik tüm politikaları reddediyoruz.
Kerkük, Basra ve Bağdat gibi tüm Iraklıların ortak kentidir.
Referandum tüm kaideleri karşılamalı. Irak'a komşu ülkeler toplantıları durdu.
Sürecin yeniden başlatılmasını istiyoruz.
Türkiye'nin Ortadoğu'da etkisini biliyoruz ve rol almasını istiyoruz.
Mısır olarak nükleer enerjiye sahip olmak için girişimler başlattık.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious