Mısır'dan THY'ye ödül

  • Giriş : 23.11.2006 / 00:00:00

Mısır Turizm Bakanlığı, Türk Hava Yoları'na (THY) Çinli turistleri Mısır'a taşıdığı için ''En iyi Ortak Ödülü''nü verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Mısır Turizm Bakanlığı'nın Pekin'de düzenlediği ödül töreninde, Mısır Turizm Bakanı'nın verdiği ödül dolayısıyla konuşan THY'nin Çin Müdürü Melih Topuz, ödülü almaktan çok mutlu olduklarını ve bunun her geçen gün büyüyen THY'nin başarısına güç kattığını ifade etti. Mısır'a giden turistlerin THY'yi tercih etmesinin Türk turizmine artı bir katkı oluşturduğunu ve bu grupların Türkiye'de de konakladığının altını çizen Topuz, gerek Turizm Bakanlığı, gerekse de Türk ve Çinli acentelerin desteğiyle Çin pazarına daha umutlu baktıklarını ifade etti. Acenteler, THY ve Kültür ve Tanıtma Müşavirliği arasında ortak ekonomik, verimli bir reklam ve tanıtım kampanyası faaliyetlerinin sürdürüldüğünü kaydeden Topuz, Türk turizmine THY olarak katkı sağlamanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

Törene katılan Türkiye'nin Pekin Büyükelçiliği'nden Kültür ve Tanıtma Müşaviri Oğuzhan Yurteri ise Çin pazarında Türkiye'nin tek destinasyon olarak kabul edilmeye başlandığını ve 2006'da sadece Türkiye'ye turizm amaçlı giden Çinli turist sayısında yüzde 140 oranında artış görüldüğünü dile getirdi. Yurteri, önümüzdeki yıllarda Türkiye'ye giden Çinli turist sayısında kaydedilir bir artışın beklendiğini belirtti.

Törene katılanlardan Erguvan Turizm'in Çin Müdürü Tayfun Bayram ise sadece Erguvan olarak Çin'den Türkiye'ye 10 bin civarında turisti göndermeyi hedeflediklerini söyledi.

-THY'NİN TÜRKİYE-ÇİN ARASINDA TAŞIDIĞI YOLCU YILLIK 160 BİN-

Avrupa ve Kuzey Afrika destinasyonlarını tercih eden Çinli turistler, bu destinasyonlara İstanbul aktarmalı olarak gitmeyi tercih ediyor. Böylelikle söz konusu destinasyonları kullanan Çinli turistler, Türkiye'de de konaklıyor.

Atina Olimpiyatları'na Çinlileri taşıyan THY, Çin-Türkiye arasında yıllık ortalama 160 bin Çinli yolcu taşıyor. Çin'den Türkiye'ye ise yılda ortalama 65 bin Çinli turist gidiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious