Mısırlı din adamı Kardavi az miktarda alkolü onayladı

Mısırlı din adamı Kardavi az miktarda alkolü onayladı.13816
  • Giriş : 14.04.2008 / 06:35:00
  • Güncelleme : 14.04.2008 / 01:51:10

Yusuf Kardavi: “İçinde çok az miktarda alkol bulunan enerji içeceklerinin tüketilmesinde sakınca yoktur”

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ilımlı İslam’ın sesi olarak görülen ve EL Cezire TV’sinde “Şeriat ve Hayat” isimli programla bütün Arap dünyasında saygı gören İslam aleminin önde gelen din adamlarından Yusuf Kardavi’nin, Müslümanlığın az miktarda alkole izin verdiği yönündeki fetvası büyük tartışma başlattı.

Enerji içecekleriyle ilgili yayınladığı fetvasında fermantasyonla doğal yoldan oluşması halinde içinde çok az miktarda alkol bulunan içeceklerin tüketilmesine yönelik dini bir yasak bulunmadığına dikkat çeken Kardavi, “Binde 0.5 seviyesine alkol tüketilmesinde İslam açısından bir sakınca yok” dedi. Hz. Muhammed’in “Sizi sarhoş eden alkolün az miktarda olanı da haramdır” hadisinden yola çıktığını ifade eden Kardavi, “Enerji içecekleri çok tüketildiğinde bile insan sarhoş olmuyor. Ama içinde alkol bulunuyor. Demek ki; az miktarda doğal alkol almaya dinimiz izin veriyor” dedi. Ancak Mısırlı din adamının fetvası muhafazakar Müslümanları ayağa kaldırdı.

Katar’da yayınlanan El Şark gazetesinin başyazarı Abdüllatif El Mahmud, fetvanın alkole izin verilmesi olarak anlaşılacağına işaret ederek, “Kardavi sadece sorun çıkarıyor. Kuran’da hiçbir oran belirtilmemiştir. Fermantasyonda da alkol seviyesi değişkendir” yorumunda bulundu. Katar Üniversitesi eski dekanı Abdül Hamid de Kardavi’nin fetvasının yanlış anlaşılmalara sebep olabileceği uyarısında bulundu.

Türkiye'de durum ne?

* Türkiye’de enerji içecekleri ile ilgili olarak Tarım Bakanlığı’nın hazırladığı 2006/5 nolu tebliğinde şu ifade yer alıyor. Alkol miktarı hacmen binde beş’ten fazla olmamalıdır.

* 2007 yılında çıkartılan 26 sayılı Alkolsüz içecekler tebliğinde ise “Üretimin doğasından kaynaklanabilecek etil alkol miktarı en çok 3.0 gram/litre olmalıdır” ifadesi yer alıyor.

* İlahiyat Profesörü Hayrettin Karaman ise geçen Yıl Kardavi’ye benzer bir yorumla, “Gazlı içecekler alkol kokmuyorsa dinimiz açısından içilmesinde bir mahsur yoktur” iddiasında bulunmuştu.

VATAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious