Mısırlı Merve başörtüsü yüzünden vurulmuş

Mısırlı Merve başörtüsü yüzünden vurulmuş.13755
  • Giriş : 07.07.2009 / 16:17:00

Almanya’nın Dresden şehrinde, Mısırlı Merve'nin Alman yargıç ve polislerinin gözleri önünde mahkemede öldürülmesinin ardında başörtüsü düşmanlığı çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Almanya'da yargıç ve polislerin gözleri önünde ırkçı bir Alman tarafindan Mısırlı Merve'nin 18 yerinden bıçaklanarak öldürülmesi, Mısır'ı ayağa kaldırdı.

Mısır halkı ve medyası, son iki gündür bir Alman ırkçı tarafından mahkeme salonunda 18 yerinden bıçaklanarak öldürülen Mısırlı Merve Şirbini'yi konuşuyor. Olay esnasında ağır yaralanan Merve'nin eşi Dr. Ulvi Ali Ukkaz'ın da durumunun ciddiyetini korudğu belirtildi.

Almanya'da akademik çalışma yapan Merve'nin eşi Ulvi Ali Ukkaz'ın olaya müdahale etmek istediği ancak polis tarafından engellendiği, bu arada saldırganın onu da üç yerinden bıçakladığı bildirildi. Olay esnasında yaşanan bir diğer ilginç gelişme ise eşini savunmak amacıyla ırkçı Alman'a müdahale eden Merve'nin eşinin Alman polisi tarafından bacağından vurulması olduğu belirtiliyor.

Mısırlı Merve'nin mahkeme salonunda bıçaklanarak haylatını kaybettiği olayın ilk çıkışı geçtiğimiz yılın Ağustos ayında ve sebebi de başörtüsü.

Geçtiğimiz Ağustos ayında, iki yaşındaki oğlu Mustafa ile bir çocuk bahçesine giden 32 yaşındaki Mısırlı Merve Şirbini'ye, 29 yaşındaki Rus asıllı ırkçı bir Alman genç sataşır ve hakaret eder. Alman ırkçı, Merve'ye Müslüman ve başörtülü olduğu için dil uzatırken, 'terörist' diye seslenir ve başörtüsünden tutup çeker.

Hakkını kanuni yollarla aramak isteyen Merve, mahkemeye başvurur. Rus asıllı Alman, 2800 Euro para cezasına çarptırılır.

Cezaya bozulan sanık, temyiz mahkemesine başvurur. Geçen hafta görülen duruşma esnasında, mahkeme salonunda polislerin, yargıcın herkesin bulunduğu ortamda, içeri nasıl sokulduğu bilinmeyen bir bıçakla, Merve Şirbini'ye saldıran ırkçı Alman, genç kadını üç yaşındaki oğlunun gözleri önünde 18 yerinden bıçaklayarak öldürür.

Skandal cinayeti, Alman makamları tam 24 saat gizleyerek, ne Merve'nin ailesine ne de Mısır Büyükelçiliğine bildirmemiş. Mısır televizyonuna konuşan Merve'nin babasının söylediğine göre, Merve'nin ölüm haberini, bir aile dostunun, olaydan 24 saat sonra telefonla arayıp bildirmesiyle ortaya çıkmış.

Olaydaki bir diğer ilginç gelişme ise annesi gözleri önünde öldürülen, babası da hem bıçaklanan hem de polis tarafından kurşunlanan üç yaşındaki Mustafa'yı Alman makamlarının, Mısır Büyükelçiliğine teslim etmeyi reddederek bir yetimhaneye yatırması.

Olayın yaşandığı Almanya'nın Saksonya Eyaleti polis şefi, cinayetin gerçekleşmesinde ırkçılığın önemli bir etken olduğu kanaatinde olduğunu, çünkü saldırıya uğrayan kadının, Müslüman olduğu ve başörtülüsü taktığını ifade ettiğini yazdı Mısır gazeteleri.

Mısır medyasına göre Alman makamları gizemli olaydan sonra savunmaya geçti. Polisin Merve'nin eşini hatayla vurduğunu iddia eden Alman medyası, saldırganın ise akli dengesinin yerinde olmadığını iddia ediyor.

DÜNYABÜLTENİ

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*