Mısırlı muhalif Nur'u yakmaya çalıştılar

Mısırlı muhalif Nur'u yakmaya çalıştılar.15015
  • Giriş : 23.05.2009 / 22:17:00

Mısırlı muhalif isim Eymen Nur, evinin önünde kimliği bilinmeyen bir kişi tarafından ateşli saldırıya uğradı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Camı açık olan araca yaklaşan saldırganın Nur'un yüzüne yanıcı bir sıvı sıkarak ateşe verdiği belirtildi. Dubai merkezli El Arabiye Televizyonu'na konuşan Eymen Nur, saldırı sırasında yüzü ve kafasının bir anda alev topuna döndüğünü, şoförünün aracı hızla hastaneye sürdüğünü söyledi.

Birinci derece yanık teşhisiyle hastanede yattığını söyleyen Nur, yüzünün yarısı ve saçlarının yüzde 20'sinin yandığını, plastik cerrahın uygulayacağı tedavi için 2 hafta hastanede kalacağını belirtti.

Nur, Zemalik semtindeki evinin yaklaşık 300 metre yakınında meydana gelen saldırının Perşembe günü 2011'deki devlet başkanlığı seçimi için adaylığını açıklamasıyla ilgili olabileceğini söyledi. Polis ve çevredeki işyerleri çalışanları ise saldırıdan haberdar olmadıklarını açıkladı.

El Ghad Partisi'ni kurarak 2005 yılındaki devlet başkanlığı seçimlerine giren Nur (44) aldığı yüzde 7'lik oyla Mübarek'ten sonra ikinci olmuş, bu da Nur'a özellikle Batı kamuoyunda sempati duyulmasına sebep olmuştu.

Fakat partisini kurarken yolsuzluk yaptığı öne sürülen Nur aleyhine dava açılmış ve 5 yıl hapis cezasına mahkum edilmişti. Obama yönetiminin işbaşına gelmesiyle Mısır rejimi, ABD'ye olumlu mesajlar vermek için Nur'u ceza süresi bitmeden geçtiğimiz şubat ayında serbest bırakmıştı.

Nur'un hapiste olduğu dönemde partisi El Ghad (Gelecek) büyük çalkantılar yaşamış ve Nur parti genel başkanlığını kaybetmişti. Nur, bir yandan devlet başkanlığı için hazırlanırken, diğer yandan da partisinin genel başkanlığını elde etmeye çalışıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*