Mısırlılar Almanlardan daha fazla okuyor

  • Giriş : 17.12.2006 / 00:00:00

Mısır'da yapılan bir araştırma, Mısırlı üniversite öğrencilerinin Alman öğrencilerden daha fazla okuduğunu ortaya koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ford Vakfı ve Mısır Enformasyon Üniversitesi işbirliğiyle yapılan araştırmayı yürüten öğretim görevlilerinden Mahmut Abdul Razık, öğrencilerin yüzde 86'sının günde üç saat civarında kitap okuduğunu söyledi.

Araştırmanın yapıldığı Kahire, Munufiye, Süveyş ve Asyut üniversitelerinde öğrencilerin yüzde 66'sı kitap okumayı çok sevdiklerini söyledi.

El Masri el Yevm gazetesindeki habere göre öğrencilerin yüzde 83'ü kitap ya da gazete almak için bir bütçeye sahip olmadıklarını da belirtti.

Okuma yazma oranının yüzde 50 civarında olduğu tahmin edilen Mısır'da liseden sonra öğrenciler doğrudan üniversiteye girebiliyor. Bu da Mısır üniversitelerinde muazzam yığılmalara sebep oluyor.

Ülkenin dünyaca ünlü üniversitesi El Ezher'de 400 bin öğrenci okurken, Kahire Üniversitesi'nde 200, Ayn Şems Üniversitesi'nde 200, Hilvan Üniversitesi'nde 120 bin öğrenci zor şartlarda eğitimini tamamlamaya çalışıyor.

Dünyada en fazla beyin göçü veren ülkeler arasında yer alan Mısır, Arap dünyasında ve başta ABD olmak üzere Batı'da pek çok ünlü akademisyen ve bilim adamına sahip.

Gelir düzeyinin de çok düşük olduğu Mısır'da ortalama bir memurun maaşı 50 dolar civarında bulunuyor ve ülkedeki işsizlik oranı da resmi olarak yüzde 10, gayri resmi olarak ise yüzde 25'ler düzeyinde seyrediyor.

Araştırmaya göre öğrenciler en çok dini eserleri okurken, bunu fizik, kimya ve matematik alanındaki kitaplar takip ediyor.

Araştırmada öğrenciler, hayat standartlarının daha yüksek olması ve kitap fiyatlarının da uygun olması durumunda okumaya ayırdıkları vaktin daha da artacağını ifade ediyor.

Araştırmayı yürüten Abdul Razık, dünyanın en çok okuyan milletleri arasında yer alan Alman ve Fransızların günlük okuma miktarlarının daha düşük olduğunu vurguluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious