Mısır'da terörizm tartışılıyor

Mısır'da terörizm tartışılıyor.5731
  • Giriş : 08.07.2006 / 00:00:00

Mısır Parlamentosu Araştırmalar Merkezi başkent Kahire'de Terörle Mücadelede Kanuni Düzenleme konusunda uluslar arası bir toplantı düzenledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mısır Halk Meclisi Başkanı Ahmet Fethi Sürur toplantının açılış konuşmasında, dünyada terörün giderek artığı uyarısını yaparak bunun teknolojik gelişmelerden teröristlerin de yararlanmazsından kaynaklandığını söyledi. Sürur, terörizmin bankacılık ve ekonomik alandaki gelişmeleri kendi amaçları doğrultusunda kullanmaya başlamalarının terörizmi uluslararası boyutlara taşıdığını kaydetti. Emniyet ve istikrarın en büyük düşmanının terör olduğunu anlatan Ahmet Fethi Sürür, terörün önüne geçmek için yasal düzenlemelerle uluslararası anlaşmaların önemine dikkat çekti. Terörle mücadelede uluslararası işbirliğinin önemine işaret eden Sürur, yasal düzenlemeler yapılırken insan hakları ile kamu düzeni arasındaki dengenin korunması gerektiğini belirtti.

Ürdün Meclis Başkanı ve Arap Parlamentolar Birliği Başkanı Abdülhadi el Mecali de konuşmasında, terörün hedefinin masum insanlar olduğunu belirterek, terörün her türlü gelişmenin önünde en büyük engel olduğunu söyledi. Terörün İslam'la birlikte anılmasana karşı çıkan El Mecali, barış dini olan İslam'ın teröre kesinlikle karşı olduğunu kaydetti. El Mecali terörün dini, dili milleti ve ait olduğu bir yeri olmadığını ve bütün insanlığı hedef aldığının altını çizdi. El Mecali, terörle mücadelede dünya çapında ve her alanda topyekûn mücadelenin şart olduğunu sözlerine ekledi.

İki gün sürecek toplantıda, terörün hedefi, hukuk devleti ve insan emniyeti,insan haklarının önemi ve terörizmle mücadele, Ortadoğu'da terörizm gibi konularda bildiriler sunulacak. Toplantıya, Mısır, Ürdün, Fas, Yemen, İspanya, İtalya, Fransa, Lübnan, Tunus, Filistin, Birleşmiş Milletler, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi,Arap Birliği ve İslam Konferansı Teşkilatı temsilciler katılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious