Misket bombası kabusu

  • Giriş : 30.08.2006 / 00:00:00

BM İnsani Yardım Koordinatörü, patlamamış misket bombalarının hergün insanların yaralanmasına ve ölümüne yol açtığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

BM İnsani Yardım Koordinatörü Jan Egeland, güney Lübnan'da 100 bin civarında patlamamış misket bombası bulunduğunu ve bu yüzden hergün insanların yaralandığını ve öldüğünü söyledi. Jan Egeland, Lübnan'da yürütülen insani yardım çalışmalarıyla ilgili olarak gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Stockholm'de yarın yapılacak Lübnan'a katkı konferansının kendileri için çok önemli olduğunu belirten Egeland, bu konferansın Lübnan'ın yeniden inşası yolunda yeni bir safha başlatacağını söyledi. Egeland, İsrail ile Hizbullah arasındaki çatışmalarda güney Lübnan'da yaşayan bir milyon kişinin yerinden olduğunu hatırlatarak, bu kişilerin yüzde 75'inin geri döndüğünü ve çok ağır problemlerle karşı karşıya kaldığını belirtti.

Jan Egeland, bu problemlerden birinin de İsrail ordusu tarafından bölgeye atılan, ama patlamayan misket bombaları olduğunu kaydetti. Egeland, patlamamış misket bombalarının belki de yıllarca bölgede kalacağını belirterek, ''İşin en kötü tarafı ise misket bombalarının yüzde 90'ının çatışmaların son 72 saatinde (yani 1701 sayılı BM kararının kabul edilmesine çok az kala) atılmış olmasıdır'' diye konuştu.

BM yetkilisi, ''Misket bombaları çok geniş bir alana yayılabiliyor ve büyük bir kısmı da patlamamış olduğu için bölgede hergün insanlar yaralanıyor ve hergün olmasa da iki günde bir insanlar ölüyor'' dedi. Bölgenin patlamamış misket bombasından temizlenmesinin 12 ila 15 ay alacağını söyleyen Egeland, bölgeye geri dönen Lübnanlıların elleriyle, bombaları temizlemeye çalıştıklarını ve bu arada öldüklerini ya da yaralandıklarını belirtti.

BM'nin misket bombalarının yayıldığı alanı tespit ederek, insanları bu bölgeden uzak tutmaya çalıştığını söyleyen Egeland, ''Bu bombaların kullanımı kara mayınları sözleşmesine göre resmen yasadışı değil ama sivillere karşı ve orantısız kullanımının insancıl hukuk kurallarına aykırı olduğu açıktır'' dedi. Bir soru üzerine Egeland, misket bombalarının patlamamış olmasının aslında bu bombaların bir kısmının eski olduğunu gösterdiğini, ancak bunların her zaman patlama olasılığının bulunduğunu hatırlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious