Misvaklı reklama yasak geldi

  • Giriş : 25.08.2006 / 00:00:00

İzmir Diş Hekimleri Odası Colgate ve Coca Cola reklamlarını yasaklattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Daha önce Vivident Complete sakız reklamlarının yasaklanmasını sağlayan İZDO'nun, misvak özlü diş macunu reklamlarının halkın dinî duygularını istismar ederek haksız kazanç sağladığı gerekçesiyle Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu'na yaptığı başvuru bir yıl sonra sonuçlandı. Başvuruyu değerlendiren kurul, reklamı yasaklama kararı aldı.
Konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenleyen İZDO Başkanı Turgan Ülker, Colgate firmasının misvak özlü diş macunu reklamlarıyla halkın dinî duygularını istismar ederek kazanç sağladığını belirterek, "Peygamberimiz döneminde diş fırçası olmadığı için misvak kullanılması oldukça yerinde ve yararlıdır ancak Colgate, sadece Müslüman ülkelerde bu dinî alışkanlığı kullanarak diş macunu satışlarını arttırmıştır. Günümüzde diş macunundan çok, fırça ve diş ipi üzerinde durulması gerekir." dedi.

Firmaya 50 bin 12.20 YTL ceza da kesildiğini ifade eden Ülker, misvakın dişe etkisiyle ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı, Zekeriya Beyaz ve Yaşar Nuri Öztürk'e görüş sorduklarını belirtti. Ülker, "Sayın Beyaz, misvakın sivak kökünden geldiğini hatırlatarak, Peygamberimiz'in dişlere sürtülmesi gerekliliğinin önemine değindiğini söyledi. Zaten Avrupa'da da diş temizliğinde vurgu yapılan günde iki defa diş fırçalama, bir defa diş ipi ve ayda bir doktor kontrolüdür. Dişleri korumada diş macununun fonksiyonu çok azdır. Aksi halde kozmetik ürün olarak değil, tıbbi ilaç olarak kullanılırdı." şeklinde konuştu.

Coca Cola reklamı konusundaki başvurularını da değerlendiren Turgan Ülker, ortodonti tedavisi gören genç kızın içecek şişesinin kapağını dişleriyle açmasının çocuklar ve gençlere kötü örnek olduğunu belirtti. Ülker, "Coca Cola veya daha genel bir deyişle asitli içeceklerin diş üzerine olumsuz etkileri bilinmektedir. Üstüne üstlük, ortodontik tedavi gören gençlerin itici olduğu izlenimi verilmektedir. Üstelik ortodonti tedavisi gören hastaların asitli içecek içmesi yasaktır. Akademisyenler de başvurumuzu desteklemiştir." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious