Misyonerler dar gelirlileri hedef seçiyor

  • Giriş : 02.12.2006 / 00:00:00

Son yıllarda Kırgızistan'daki faaliyetlerine hız veren Hıristiyan misyonerlerin, propaganda çalışmalarında özellikle dar gelirlileri hedef seçtiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Azadlık Radyosu, ülkenin güneyindeki Celal Abat Eyaleti'nde son dönemlerde etkili olan Hıristiyan misyonerlerin maddi durumu iyi olmayanları hedef seçtiğini ve bu insanları maddi destek vaadiyle Hıristiyanlığa davet ettiğini duyurdu. Radyoya konuşan bazı bölge sakinleri Hıristiyanlığa geçenlerin sayısının onlarla ifade edildiğini belirtti. Haberde, bölgede Hıristiyan dinine geçenlerin yüzde 90'nın Kırgız asıllı olduğu kaydedildi. "Yeni hayat" adlı oluşum çatısı altında faaliyet gösteren misyonerlerin Hıristiyan olanlara nakit para verdiği iddia ediliyor.

Bu arada, Özbekistan Din İşleri Bakanlığı'ndan bir yetkili ise Hıristiyan dinine olan eğilimin sadece maddi açıdan kaynaklanmadığını ifade etti. Yetkili, insanların din alanında hissettiği boşluğun, zamanında ve istenilen düzeyde doldurulmamadığına dikkat çekerek, "Bölgede neye tutunacağına karar verememiş bir çok kişi ani bir hamleyle hemen din değiştirebiliyor" dedi. Bakanlık yetkilisi, bunların zamanında verilebilecek gerek dini bilgilerle kazanılabileceğini, aksi durumda Hıristiyan dinine geçişlerin devam edeceğinin altını çizdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious