Misyonerlerin duruşmasında arbede

  • Giriş : 23.11.2006 / 00:00:00

Misyonerlik Yaptıkları, Türklüğe hakaret ettikleri ve bu yolla kişisel verileri gizli olarak kayıt altına aldıkları gerekçesiyle iki Hristiyan Türk'ün yargılandığı dava sonrasında arbede yaşandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Duruşma sonrası Büyük Hukukçular Birliği Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Kemal Kerinçsiz'in basın açıklaması yaptığı sırada sanıkları protesto eden gruptan bir kişi, Protestan Kilisesi üyesi bir vatandaşı yumrukladı. Olaylar polisin müdahalesi sonrası güçlükle engellendi.
Türkiye Protestan Kilisesi Üyesi Hakan Taştan ve Turan Topal isimli iki şahsın, misyonerlik faaliyeti yapmak, faaliyeti yaparken Türklügü aşağılamak, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek ve kişisel verilerin gizli olarak kaydedilmesi suçlamalarıyla Türk Ceza Kanunu'nun 301/1, 216/1, 135/1 maddelerince yargılandığı dava, Silivri Asliye Ceza Mahkemisi'nde başladı. Duruşmada sanıklar Hakan Taştan ve Turan Topal hazır bulunuken, mağdurlar Fatih Köse (23), Alper Ekşi (16), Oğuz Yılmaz (17) ise duruşmaya katılmadı. Mağdurlar yerine müdahil avukat olarak Büyük Hukukçular Birliği Derneği üyesi Kemal Kerinçsiz davaya katıldı. Duruşmaya, Türkiye Protestan Kilisesi Basın Sözücüsü İsa Karataş ve Türkiye Ortadoks Kilisesi Basın Sözcüsü Sevgi Erenol da izleyici olarak katıldı.

Yaklaşık 1 saat geç başlayan duruşmada mahkeme heyeti, delillerin incelenmesi ve tanıkların dinlenmesi gerekçesiyle duruşmayı erteledi.

Duruşma öncesi basın mensuplarının sorularını cevaplayan Türkiye Ortodoks Kilisesi Basın Sözcüsü Sevgi Erenol, yapılanların dini yönü olmadığını ve Türkiye'nin toprak bütünlüğünü bozmaya çalışan çevrelerce planlandığını savundu.

Duruşma sonrasında sanıklardan Hakan Taştan, bir basın açıklaması yaparak suçlamaları reddetti. Hıristiyan olduklarını ve dinlerini yayma faaliyetleri yaptıklarını kabul ettiklerini söyleyen Taştan, "Biz bu ülkenin vatandaşıyız ve bu ülkede askerlik yaptık. Bu ülkeyi seviyouruz. Kaçmadık da geldik ve mahkemeye ifade verdik." şeklinde konuştu. Suçlarının sadece Hristiyan olmaları ve misyonerlik yapmaları olduğunu dile getiren Taştan, iddiaların aksine hiçbir şekilde Türkiye'ye hakaret etmediklerini dile getirdi. Taştan, "Biz kimseyi bulmadık. Onlar bize geldi ve öğrenmek istediklerini söylediler. Biz kimseye ahlaksız şeyler teklif etmedik. " dedi.

Sanıklardan sonra Avukat Kemal Kerinçsiz de bir basın açıklması yaptı. Türkiye'nin bu tür konularda sürekli olarak AB dayatması ile karşı karşıya kaldığını dile getiren Kerinçsiz, "Adeta terör örgütü gibi çalışan Hıristiyan misyonerler ilkokullara girip bu çocukları genç güzel kızlarla kandırıyorlar." diyerek tepki gösterdi.

Bu arada, Kerinçsiz'in konuşması sırasında Türkiye Protestan Kilisesi Basın Sözcüsü İsa Karataş ve beraberindekiler "Yalan söylüyorsun" diyerek müdahale etti. Bu müdahale üzerine Türkiye Protestan Kilisesi üyesi bir şahısla, başka şahıs arasında arbede yaşandı. Protestocu şahıs, Protestan Kilisesi üyesi vatandaşa yumruk attı. Bunun üzerine polis, boynundan tututuğu şahsı uzaklaştırarak olayları yatıştırmaya çalıştı. Güvenlik önlemlerini artıran polis, saldırıya uğrayan şahsı korumaya alırken, saldırıyı yapan şahsı da adliyenin içine soktu. Daha sonra protestocular, adliyeye alınan saldırganın serbest bırakılmasını istedi. Tüm isteklere rağmen polis şahsı bırakmayınca grup, "Misyonerler Okullarımızdan, Çocuklarımızdan Elinizi Çekin" şeklinde afiş açmak istedi. Bu kez de protestocular ile sanıklara destek vermek için gelenler arasında afiş açılması konusunda tartışma yaşandı. Grup, polisin tüm engelleme isteklerine rağmen afişi açtı. Bir süre sonra afiş toplandı. Olaylar polisin güvenlik önlemlerini artırması ile son buldu.

Öte yandan, Türk Ortodoks Kilisesi Basın Sözcüsü Sevgi Erenol'un arbede sonrasında yaşanan tartışmaları yatıştırmak istemesi dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious