MİT Eski Müsteşarı Kaynak: "ABD ile önceden anlaşılmıştı"

MİT Eski Müsteşarı Kaynak:
  • Giriş : 19.12.2007 / 16:41:00
  • Güncelleme : 19.12.2007 / 16:49:56

Basında Bugün Programı’na katılan Mahir Kaynak, Feridun ve Arzu Erdoğral’ın sorularını yanıtladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, "Operasyon yapıldı yenileri de yapılabilir" açıklaması yeni bir operasyon sinyali olarak yorumlandı. Sizin bu konudaki görüşleriniz nedir?

- Söyledikleri şey tabii ki "Türkiye gerekeni yapmıştır" diyor değil mi efendim esas itibari ile. Ve gereken ne ise bu da yapılmaya devam edilecektir diyor. Aslında burada bir politika izlendiğini ve olaylara sadece tepki gösterilmediğini söylemek lazım yani. Biz zannediyoruz ki Dağlıca’da bir katliam oldu biz Kuzey Irak’a girme kararı aldık bunun arkasından PKK’yı tasfiye edecektik, bütün bunlar büyük bir politikanın parçalarıdır. Bunu görmemiz gerekir. Sonuç olarak şunu söyleyeyim. Türkiye Kuzey Irak’a girdi. PKK tasfiye edilecek. Bazı şeylere dikkatinizi çekmek istiyorum. Mesela Barzani geçmişte Türkiye’ye esip yağıyordu. Bağımsız Kürt Devleti kuracağını bunun zaman meselesi olduğunu söylüyordu. Şimdi birden bire çark etti. Diyor ki şimdi, Kürdistan Irak’ın bir parçasıdır. Petroller bütün Irak’ındır diyor. Adeta bizim tezimize geldi. Bizim desteğimizi almaya çalışıyor. Bu dönüşleri iyi analiz etmek lazım.

- Sayın Kaynak Irak yönetimi de Kürt yönetimi de her ne kadar şu an çıkışlar yapsa da bunlar kendi yandaşlarına yönelik göstermelik açıklamalar deniliyor ve kesinlikle bu süreçte Türkiye’ye karşı çıkmayacağı söyleniyor. Siz bu değerlendirmeleri doğru buluyor musunuz?

- Evet efendim öyle zannediyorum. Yani orada herkes şunu bekliyordu. Türkiye’nin Amerika ile çatışma ihtimali var. Peşmergeler zaten mevziileri kazdılar bizi bekliyorlar gibi bir hava oluşturuldu. Şimdi bu havanın geçerli olmadığını, Amerikalar ile operasyonu ortak yaptığımızı, onların bizi desteklediğini, peşmergelerin de bizimle çatışmayacağını görüyoruz. Ben hemen söyleyeyim sonuç olarak Türkiye kara harekatı yaptığı zamanda da peşmergeler ile karşı karşıya gelmeyecektir.

- PKK’nın saldırılarını yoğunlaştırdığı dönemde bu saldırıları ABD’nin desteklediği söyleniyordu. Şimdi ABD PKK’nın tasfiyesinde Türkiye’ye yardım ediyor deniliyor. Bu çelişki de ABD’nin verdiği istihbarata ne kadar güvenilir. Yine ABD’nin hoşuna gitmeyen bir şey olur ise dengeler değişebilir mi?

- Efendim şimdi bizim için ağır bir hakaret telakki ediyorum. Çünkü biz birbirine iki zıt iki düşünceyi bir hafta ara ile söyleyebiliyoruz. Önce Amerikalılar PKK’ya destek veriyorlar dendi. Türkiye’de ABD askerlerimizi şehit ediyor dedik. Hemen kısa bir süre geçti şimdi Amerikalılar ile birlikte PKK’ya karşı dövüşüyoruz. Bunun hangisi doğru? Gerçekten biz bir şeyleri görmüyor muyuz yoksa Amerika dediğimiz iki günde bir yanar döner gibi politika mı değiştiriyoruz? Ben kanaatimi söyleyeyim. Aslında bu devletlerin politikaları bellidir. Sadece biz görünüşlere aldanarak bir takım yanlış hesapların içerisine giriyoruz. Sonra da yaptığımız hesapların yanlış olduğunu görüyoruz. Size söylüyorum herkese söylüyorum. Amerika PKK’yı destekleyip askerlerimizi şehit mi etti, yoksa bugün olduğu gibi bugün ortak hareket edip PKK’yı tasfiye mi ediyor sorusuna cevap arayın efendim.

- Peki siz tam anlamı ile net bir cevap söylerseniz ne söyleyeceksiniz?

- Bence bu PKK’nın tasfiyesi önceden kararlaştırılmıştı zaten. Türkiye’nin de K. Irak’ta etkisinin olacağı da önceden biliniyordu.

- Demek ki siz bundan önce yapılan yorumlara katılmıyorsunuz, Amerika’nın PKK’yı desteklediği yorumlarına.

- Efendim ötekini de nasıl izah edeceğim. Siz bu çelişkiyi çözerseniz kabul edeceğim ben.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious