MİT eski Müsteşarı Kaynak saldırıyı değerlendirdi

  • Giriş : 17.05.2006 / 00:00:00

MİT eski Müsteşarı Kaynak, saldırının laik kesimlerle islamcı kesimler arasındaki çatışmayı şiddetlendirmeyi hedeflediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Evinde gazetecilerin sorularını cevaplayan Mahir Kaynak, laik ve İslamcı kesimler arasındaki çatışmalardan fayda bekleyen çevreler olduğunu belirterek, silahlı saldırının nedenini şöyle açıkladı:

"Bu saldırının birçok hedefi olabilir. Bunlar iç politika ile ilgili olanları. Örneğin yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimi ve dış politika ile ilgili olanları, 'ABD'nin yapacağı yeni operasyonlar' şeklinde görülebilir. Bu saldırı, laik ve İslamcı çevreler arasında bir husumet oluşturmak daha doğrusu husumeti derinleştirmek ve çatışma ortamını şiddetlendirmek isteyen kesimler tarafından yapılmış ve başarılı olmuştur."

Saldırının somut hedefinin hümümet olduğunu da belirten Kaynak, "Amaç hükümeti erken bir seçime zorlamaktır. Cumhurbaşkanlığı seçimi, siyasi tablonun bir parçasıdır. Gördüğüm kadarıyla bazı güçler, ortadoğudaki gelişmeleri yeni bir iktidar ve yeni bir dünya görüşünün egemen olduğu Türkiye ile yapılmak isteniyor. Bu operasyonlarda Cumhurbaşkanı'nın kişiliği de çok önemlidir. İktidarı destekleyen Avrupa Birliği, gücünü bir anlamda kaybetti. İktidarın ABD ile ilişkileri çok iyi değil. Dış desteklerini kaybetmiş durumda" diye konuştu.

Saldırıyı düzenleyen Alparslan Arslan'ın "ülkücü" olduğu yönünde bilgilerin bulunduğunu da ifade eden Mahir Kaynak, "Siz olana değil, gösterilmek istenene bakın. Burada verilmek istenen mesaj, eylemi gerçekleştiren kişinin İslamcı kimliğe sahip olduğudur. Kimse geçmişine, nasıl yaşadığına bakmaz. Burada islamcı kimliği ön plana sürekli çıkarılacak. Geçmişi unutturulacaktır." diyerek düşüncelerini ifade etti.

Türkiye'ninin üzerinde çeşitli oyunların oynandığını da belirten Kaynak, sembolik ve belli hedeflere yeni saldırıların olmasından endişe ettiğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious