MİT'e en çok neyi sordular?

  • Giriş : 31.01.2007 / 00:00:00

MİT’in internet sitesi www.mit.gov.tr’den yapılan açıklamaya göre, site 2006 yılında yaklaşık bir milyon defa ziyaret edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

2006 yılı istatistiklerine göre, MİT rakamlarla şöyle göründü:

MİT’in internet adresi 2006 yılında 992 bin dört defa ziyaret edildi. Aynı dönemde MİT’e 24 bin 30 e-mail geldi. Gelen e-postaların çoğunluğunu yüzde 44 oran ile bilgi talebi oluşturdu. MİT’e sorulan soruların çoğunluğunu, "istihbarat nedir, bir istihbaratçı nasıl yetişir, ajan olmak için ne yapmalı, önemli bilgileri sizinle nasıl paylaşabilirim, MİT nasıl çalışıyor?" gibi sorular oluşturdu. MİT’in merak edilenler sayfası da bu nedenle, "MİT elemanları silah taşır mı, MİT çalışanlarının trafikte önceliği var mı, MİT çalışanları hangi hallerde kimliğini açıklayabilir, ihbar için özel hattınız var mı?" gibi sorulara cevap için ayrıldı.

Öte yandan, 24 bin 30 e-mailin dört binini ihbarlar oluşturdu. İhbar mektuplarında genelde şüpheler dile getirildi. İhbarların büyük çoğunluğunu kaçakçılık ve yolsuzluk bilgileri teşkil etti. Bazı ihbarlarda ise Türkiye’yi derinden etkileyen suikastlara ilişkin şüpheler yer aldı.

MİT YANIT VERİYOR

MİT’e gelen e-postaların yüzde 9’unda öneriler, yüzde 5’ini de tebriklerin yer alması dikkat çekti. Yüzde 25 oranındaki e-posta ise istatistiklerde "diğer" maddesiyle kaydedildi. MİT, kendisine gelen e-postaların yaklaşık beşte birine yanıt verdi.

Aynı dönemde medyada çıkan MİT’le ilgili haberler de değerlendirildi. 2006 yılında MİT’le ilgili 2 bin 745 haber yapıldığı tespit edildi. Çıkan 2 bin 745 haberin 2 bin 225’i yani yüzde 82’si tarafsız, 292’si yani yüzde 10.6’sı lehte ve 198’si yani yüzde 7.2’sinin aleyhte çıktığı tespit edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious