MİT'in 4 güçlü 3 zayıf noktası!

MİT'in 4 güçlü 3 zayıf noktası!.13575
  • Giriş : 26.05.2009 / 09:39:00

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT), 2008 raporu tamamlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

MİT'in sahadaki istihbaratçıları masa başına terfi edince bilgi akışı zayıfladı. Halktan ihbar bekleniyor. Teşkilatın raporunda, MİT'e destek vermek kişi ve kurumlar için onur olduğu kadar görevdir' denildi.

KAMU kurumlarının şeffaflaşması projesi kapsamında son iki yıldır faaliyet raporu düzenleyen Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT), 2008 raporu tamamlandı. 45 sayfalık raporda ilk kez, MİT'in diğer istihbarat teşkilatlarına göre 'üstünlükleri' ve 'zayıflıkları' anlatıldı. MİT'in zayıf noktaları arasında, emekli personelin özlük haklarında yaşanan sıkıntı gösterilirken, dolaylı olarak emekli ajanların maaşlarına zam istendi. Raporun, sonuç ve tedbirler kısmında ise son dönemde istihbarat konusunda artan ihtiyaçlar dikkate alınarak çalışma yapıldığı belirtildi ve bu kapsamda tüm kurum ve kuruluşlar ile vatandaşların MİT'e destek olması istendi. Raporda, 'MİT'e destek vermenin, kişiler ve kurumlar için bir onur ve görev olduğu inancındayız'denildi. Raporda ayrıca küresel kriz nedeniyle tasarrufa giden kurumun, personel alım ilanlarını basın yerine internet sitesi üzerinden yaptığı kaydedildi. Raporda, MİT'e 2008 için ayrılan 423.5 milyon liralık ödeneğin 415.6 milyon liralık kısmının kullanıldığı vurgulandı.

MİT'in üç zayıf noktası

RAPORDA, Tasarrufa giden MİT'in, çok sayıdakaki istihbarat elemanını masa başına çektiği belirtildi. MİT'e göre teşkilatın zayıf noktaları şöyle:

İdari konularla ilgili teknik personel (mühendis, mimar ve tekniker) yetersizliği.

Teşkilatın istihbari birimlerinde uzun yıllar görev yaparak belli konuda ihtisaslaşmış personelin, muhtelif sebeplerle idari konularla ilgili görevlere atanması neticesinde istenilen hasılanın alınamaması.

Teşkilat emekli personelinin özlük haklarının, çalışırken sağlanan imkanlara göre oldukça düşük seviyede olması.

MİT'in dört üstünlüğü

MİT'in diğer istihbarat teşkilatlarına göre üstün tarafları raporda şöyle:

MİT personelinin, özel yaşamlarından feragat ederek kendilerinden beklenen görevleri özverili ve sabırlı bir şekilde yerine getirmesi.

Personelin, görevini yerine getirirken teknoloji desteğinden faydalanması, hızlı şekilde bilgi paylaşımını sağlaması.

Teşkilat personelinin, eğitim düzeyi oldukça yüksek, mevzuat bilgisi ve iş deneyimi çok olan kişilerden oluşması.

MİT'te emeğe ve başarıya saygı duyulması ve personelin motive edilmesi.


STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*