Miting davetine MHP'den cevap

  • Giriş : 31.03.2007 / 00:00:00

Emekli Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur'un adı, görevde olduğu dönemde darbe planları yaptığı, bazı bakan ve vekilleri fişlediği yönündeki iddialarla gündemde.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ancak Eruygur, şu sıralarda başka bir konuyla ilgileniyor. Atatürkçü Düşünce Derneği genel başkanı sıfatıyla cumhurbaşkanlığı adaylık sürecinin başlamasından iki gün önce yapılacak mitinge hazırlanıyor. Alınan bilgilere göre, Eruygur, Köşk'e Başbakan Tayyip Erdoğan veya bir AK Partilinin çıkmaması için partilerle temasa geçti. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a giden Eruygur, beklediği kurumsal desteği alamadı. Baykal, sadece partililerin katılımına yeşil ışık yaktı. DYP ve Anavatan'ın genel başkanları ile görüşemeyen Eruygur'un kapısını çaldığı diğer siyasetçi MHP lideri oldu. Sokak hareketlerine karşı duruşu ile bilinen Devlet Bahçeli aynı tavrını sürdürdü; misafirlerini 'Çözüm sokakta değil, Meclis'te' cevabı ile uğurladı. Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şandır da, böyle bir mitinge katılmayacaklarının altını çizdi: "Seçimin demokrasi ve hukuk dışı bir krize dönüştürülmesine itiraz ederiz."

Atatürkçü Düşünce Derneği'nin (ADD) öncülüğündeki Milli Uyanış ve Güç Birliği Platformu, cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi Ankara Tandoğan Meydanı'nda yapılacak mitinge hazırlanıyor. 14 Nisan'daki mitingin düzenleme komitesi başkanı ADD Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ali Ercan. Miting için partilerle temasa geçtiklerini söyleyen Ercan, MHP lideri Bahçeli'nin kendilerine "Bütün kalbimle sizi destekliyorum." dediğini savundu. DYP ve Anavatan'la randevu sorunu yaşadıklarını belirten Ercan, mitingin AK Parti'ye 'karşı' gibi gösterilmesini doğru bulmadıklarını ifade etti. Ercan, "Bizim demokrasi dışında bir arayışımız yok." diye konuştu.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şandır ise ADD Başkanı Eruygur'un göreve başladıktan sonra Devlet Bahçeli'ye nezaket ziyaretinde bulunduğunu kaydetti. MHP'nin hiçbir yetkili organında miting konusunun görüşülmediğini söyleyen Şandır, cumhurbaşkanlığı seçimi odaklı mitinge kesinlikle katılmayacaklarını belirtti. Şandır, partisinin bu konudaki yaklaşımını şöyle özetledi: "Cumhurbaşkanlığı seçiminin çözümünü sokakta aramıyoruz. Buna karşıyız. Çözüm yeri Meclis'tir. Mitinge katılmamız da destek vermemiz de mümkün değil. Bu seçimin demokrasi ve hukuk dışı bir krize dönüştürülmesine de itiraz ederiz." Şandır, CHP lideri Baykal'ın, "Olmasın, oldurmayın.." şeklindeki çıkışını da, "Sayın Baykal'ın bu tavrına katılmıyoruz. Adresi belli olmayan yerlere mesaj vermesin." şeklinde değerlendirdi. Bu arada, 14 Nisan'da yapılacak mitinge destek veren kurumlar arasında Anavatan'ın isminin geçmesi Genel Başkan Erkan Mumcu'yu rahatsız etti. Mumcu, mitinge destek vermediklerini açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious