Mitingde 'şarkı' polemiği!

  • Giriş : 18.05.2007 / 23:35:00

Miting düzenleme kurulu: Livaneli tehdide varan ifadelerle kendini davet ettirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İzmir’deki Cumhuriyet Mitinginin Düzenleme Kurulu Başkanı Ferda Kardelen, "Birleşme tam bağımsızlıktan yana güçlerce, tam bağımsızlığı sağlamak ve korumak üzere kurulmalıdır. Amaç ve hedefte bu düşünce yoksa partilerimiz Cumhuriyet Mitingini anlamamış demektir" dedi.

Ferda Kardelen, İzmir Barosunda düzenlediği basın toplantısında, bir yıldır devam eden Cumhuriyet mitinglerinin Samsun ve Denizli’de gerçekleştirilecek mitinglerle "şimdilik sona ereceğini" belirtti.

ZÜLFÜ LİVANELİ’YE TEPKİ

Kardelen, Livaneli’nin miting öncesinde kendilerine yazılı olarak başvurduğunu, ayrıca telefon ederek ’Köşemde yazarım’ şeklinde "tehdide varan" ifadelerle kendisini davet ettirmek zorunda bıraktığını, kendilerinin de bu ısrarlı tavır nedeniyle miting programında kendisine yer açtıklarını öne sürdü.

Livaneli’nin "bir siyasi partiyi eleştirme" ve kendi siyasi amaçları için mitingi kullandığını öne süren Kardelen, şöyle konuştu:

"Bir sanatçının kendi çıkarları için bu mitingi kullanmasını hiç etik bulmuyoruz. Olayları çarpıtması, gerçek dışı bilgiler vermesi ayrıca üzücüdür ve yakışıksızdır. Kendisi bağımsız milletvekilidir ve halkımızdan toplanan vergilerle her ay maaş almaktadır."

LİVANELİ YANIT VERDİ

Zülfü Livaneli Milliyet İnternet'e yaptığı açıklamada Miting Düzenleme Kurulu'nun kendisiyle ilgili iddialarına yanıt verdi. Sözlerine "Görkemli Cumhuriyet Mitingi'nin üzerinden bu kadar gün geçtiken sonra hala bu konunun tartışılıyor olmasına anlam veremiyorum" diyerek başlayan Livaneli şöyle konuştu:

"Açıkçası çok garibime gidiyor. Düzenleme komitesine mektupla başvurdum ve mitingte görev almak istediğimi söyledim. Onlar da yine yazıyla 'memnun oluruz, buyrun' diye yanıt verdi. Benden "Karlı Kayın Ormanı" ve "Özgürlük" şarkılarını söylememi istediler.

Bu iki şarkının sonunda halkın beni sahneden bırakmamak istemesi üzerine sahne üstündeki yöneticilere sordum, 'Bir şarkı daha söyleyebilir miyim' dedim, "tamam" dediler. Mitinge katılmak istemem halktan gelen çok yoğun talep üzerine oldu. Ve insanlar da bir ağızdan bu şarkıları söylediler. Bu bazı kişileri niye rahatsız ediyor bunu anlamam mümkün değil. Kimseyi tehdit edecek bir durumum da yok."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious