Mitingi biz düzenleseydik ilan ederdik

  • Giriş : 04.04.2007 / 00:00:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 14 Nisan'da Ankara'da düzenlenecek olan ''Cumhuriyet Mitingi''ni sivil toplum örgütlerinin düzenlediğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Baykal, ''Mitingi biz düzenliyor olsaydık bunu açıkça ilan ederdik'' dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkan Deniz Baykal başkanlığında toplandı.

Alınan bilgiye göre, gündemdeki konuların değerlendirildiği toplantıda, 14 Nisan'da düzenlenecek olan ''Cumhuriyet Mitingi'' ve bu konudaki tartışmalar da gündeme geldi.

''CHP'nin kapalı kapılar ardında, örtülü yollardan mitingi organize ettiği'' iddialarına değinen Baykal, söz konusu mitingi sivil toplum örgütlerinin düzenlediğini belirterek, ''Biz düzenliyor olsaydık bunu açıkça ilan ederdik'' dedi.

CHP'lilerin mitinge katılımını arzu ettiklerini, isterlerse parti örgütlerinin, milletvekillerinin de katılabileceklerini belirten Baykal'ın, ''Başbakanın ve AKP'nin sivil toplum örgütlerinin bir araya gelmesinden, en demokratik haklarını kullanmasından son derece tedirgin oldukları anlaşılıyor. Bu, demokrasi açısından sakıncalı bir tavırdır. Herkes her konuda fikrini söyleyebilir, toplantılar, yürüyüşler yapabilir. İktidarın bunu içine sindirmesi gerekir'' dediği öğrenildi.

-MEDYADAKİ GELİŞMELER-

Toplantıda medyadaki gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde de bulunan Baykal, ''basının büyük bir kıskaç altında olduğunu'' savundu.

''Bir büyük medya grubunun mali baskı altında tutulduğunu, diğer bir büyük grubun da TMSF aracılığıyla hükümetin denetimine geçtiğini'' öne süren Baykal, ''Basının hükümet tarafından kontrol edildiği bir ülkede demokrasi ve basın özgürlüğünden söz edilemeyeceğini'' kaydetti.

Baykal, basın özgürlüğünün Türkiye'nin ''en temel sorunlarından'' olduğunu da dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious