Mitinglerde boy gösteren DTP'li imam gözaltına alındı

Mitinglerde boy gösteren DTP'li imam gözaltına alındı.14174
  • Giriş : 01.03.2008 / 00:30:00
  • Güncelleme : 01.03.2008 / 00:35:20

DTP mitingine boynuna astığı Kur'an-ı Kerim ile katılan emekli imam Muhittin Eryılmaz gözaltına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Eryılmaz'ın terör örgütü PKK propogandası içeren örgütsel doküman ve 7.65 çapında bir silahla gözaltına alındığı öğrenildi.

DTP'nin kara harekatını protesto amacıyla düzenlediği Diyarbakır yürüyüşünde ilginç provakasyonlar yaşanmıştı. Emekli imam Muhitten Eryılmaz Diyarbakır'da düzenlediği yürüyüşte elinde Kuran-ı Kerim'le katılmış bir de konuşma yapmıştı. Eryılmaz boynuna astığı Kuran-ı Kerim'i zaman zaman havaya kaldırarak, "Kuran hakkı için bu savaşı durdurun. Artık insanlar ölmesin" diye seslenmişti.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı Muhitten Eryılmaz'ın mitingte yaptığı konuşma üzerine soruşturma başlattı. Başsavcılık ayrıca bölücü terör örgütünün propogandasının yapıldığı gerekçesiyle emniyete Eryılamaz'ın gözaltına alınarak sorgulanması talimatını verdi.

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü önceki gece Muhittin Eryılmaz'ın evine baskın yaptı. Ancak Eryılmaz'ın evinde bulunmadığı belirlendi. Evde yapılan aramalarda çok sayıda örgütsel dokuman ele geçirildi. Dokümanlar arasında "Özgür halk azadiya welad" başlığında propoganda içerilkli dokümanlara el koydu. Eryılmaz dün gece Terörle Mücadele ekiplerince gözaltına alındı. Muhittin Eryılmaz gözaltına alındığında polis vizor marka 7.65 mm bir tabanca, 6 fişek ve bir fotoğraf filmine el koydu. Eryılmaz sorgusunun ardından hakim karşısına çıkacak.

Polisteki verilere göre Eryılmaz, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Şanlıurfa'da açtığı sınavı kazanarak imamlığa başladı. Şanlıurfa'nın Birecik İlçesi Merkez Camii'nde görev yapan Eryılmaz, 15 Şubat 2001 tarihinde emekliye ayrıldı. Eryılmaz, emekliye ayrılmadan önce dini motifli örgüt Vasat'ın içinde yer aldı.

Emniyet yetkilileri, Eryılmaz'ın, 14 Eylül 1997 tarihinde Gaziantep'te İstasyon Caddesi'nde açılan kitap fuarının içinde standı bulunan ve İncil satan Müjde Yayıncılığa bombalı saldırı düzenlenmesi olayıyla ilgili Vasat grubuna dönük geniş çapta başlatılan operasyonda Eryılmaz'ın da gözaltına alındığı bilgisini veriyor. 25 Eylül 1997'de Eryılmaz gözaltına alınan Eryılmaz, 3 ay tutuklu yargılandıktan sonra tahliye tahliye edildi. Eryılmaz'ın, daha sonra DTP'nin 16 Aralık 2006'daki "Diyarbakır'dan "Ankara'ya seçilmişler yürüyüşü" eylemine de katıldığı belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious