Mitsubishi, Intercity'ye ortak oldu

Mitsubishi, Intercity'ye ortak oldu.11592
  • Giriş : 14.11.2008 / 08:25:00

Türkiye'ye gelen dünyaca ünlü konukların limuzincisi Intercity'nin yüzde 45'i Mitsubishi Grubu'nun oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'ye gelen dünyaca ünlü konukların limuzincisi Intercity'nin yüzde 45'i Mitsubishi Grubu'nun oldu. Türkiye araç ve filo kiralama sektöründe 27 bin aracıyla pazar lideri olan Intercity'nin kurucusu ve Genel Müdürü Vural Ak, ortaklıkla artık ticari ve binek araç kiralayan bir şirket olmaktan çıkarak, ticari tekne, iş makineleri ve uçak kiralama hizmeti verecek bir kuruma dönüşeceklerini söyledi. Ak, bu amaçla 4 yılda 3 milyar dolarlık yatırım yapacaklarını açıkladı. Ortaklıkla ilgili fiyat bilgisi vermeyen Ak, ancak bu yatırımının son yıllarda Japonya'nın Türkiye'ye yaptığı en büyük yatırım olduğunu ifade etti.

Şu an itibarıyla Intercity'nin hisselerinin yüzde 51'inin kendisinde olduğunu açıklayan Ak, hisselerin yüzde 25'inin Mitsubishi Grubu'na bağlı Mitsubishi Corporation Endüstriyel Finans, Lojistik ve Geliştirme Şirketi'ne; yüzde 20'sinin yine aynı gruba bağlı Mitsubishi UFJ Lease & Finance'a ve yüzde 4'ünün ise Dünya Bankası'na ait olduğunu belirtti.

Ak, kiralık araç pazarındaki büyümenin devam edeceğini ve bu alandaki liderliklerini pekiştireceklerini ifade etti. Ak, "Intercity ve Mitsubishi olarak önümüzdeki 4 yılda 75 ile 100 bin adet arasında binek araç satın alacağız. Bunun dışında onlarca iş makinesi, tekneler de alacağız, operasyonlarımız, park alanlarımız gelişecek, yeni işletme alanları kuracağız. Mitsubishi Grubu ile birlikte önümüzdeki 4 yılda bu sektöre yapacağımız yatırımın 3 milyar doları bulacağını tahmin ediyoruz" diye konuştu.

Teklif 1.5 yıl önce Mitsubishi'den geldi

Türkiye'de büyüyen araç/filo kiralama pazarının Mitsubishi Grubu'nun dikkatini çektiğini anlatan Ak, yaklaşık 1.5 yıl önce Mitsubishi Grubu ile görüşmelere başladıklarını ifade etti. Ak, "Türkiye'de sektör lideri olmamızı ve işimizde profesyonel olduğumuzu gözlemleyen Mitsubishi, 1.5 yıl önce bizle görüşmek istedi. Dünya çapındaki bu grupla iş planlamak bizim için de çok önemliydi. Uzun süren sektör analizleri, pazar tahlilleri ve görüşmeler sonucunda Mitsubishi ile anlaşmaya vardık" dedi.

İşe şoförlükle başladı

Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi bölümünü okurken, harçlığını çıkarmak amacıyla 5 yıl boyunca araba kiralama şirketlerinde şoför, satış ve transfer elemanı olarak çalışan Vural Ak, ilk araç kiralama şirketini 1991'de kurdu. İlk şirketi finansman eksikliği nedeniyle batınca araç kiralama işini turizm firmalarına bağlı olmaktan çıkarmak isteyen Ak, araç kiralama şirketlerinin ilgi göstermediği büyük şirketleri kendisine hedef seçti. Yeni bir şirket kurarak yabancı bir beyaz eşya firması ile anlaşıp, onlara daha düşük maliyetlerle araç kiralamaya başlayan Ak, bu yeni yöntemle şirketinin 1995-96 ve 97 yıllarında her yıl 2 kat büyümesini sağladı.
2001 krizinde yara alan Ak, krizden sonra hayata geçirdiği yoğun reklam kampanyaları ve farklı sektörlere hizmet vererek yeniden hızlıca büyümeye başladı. Intercity'nin yıllık cirosu 225 milyon YTL.

REFERANS

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*