Mitsubishi, THY'ye uçak satmak istiyor

Mitsubishi, THY'ye uçak satmak istiyor.5405
  • Giriş : 28.03.2008 / 11:38:00

İlk Japon yolcu uçağını üretecek olan Mitsubishi, Türk Hava yollarına da uçak satmayı planlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Alınan bilgiye göre, 2. Dünya Savaşı'ndan buyana uçak üretimi gerçekleştiremeyen Japonya, şimdi yeniden yolcu uçağı üretimine Mitsubishi ile başlıyor.

Japon otomotiv firması olmasının yanı sıra, birçok makina ağır sanayi kolunda üretim yapan Mitsubishi, ilk Japon Yapımı yolcu uçağı için Japon All Nippon Havayollarından sipariş aldı.

Mitsubishi tarafından üretilecek olan ''Bölgesel Jet'' sınıfındaki yolcu uçağına, Japonya dışından da talep olduğu belirtiliyor.

-TÜRKİYE İLE İŞBİRLİĞİ...-

Mitsubishi'nin, Türk Hava Yolları (THY) yetkilileriyle temasa geçtiği belirtilirken, görüşmelerin devam ettiği kaydediliyor.

Mitsabushi'nin, dünyanın en prestijli hava yolları arasında yer alan THY'den sipariş almasının önemli bir tanıtım niteliği taşıyacağı belirtiliyor.

Bu arada, Mitsubishi yolcu uçaklarının bazı parçalarının, ileri ki aşamalarda Türkiye'de de üretilebileceği, Türk Savunma Sanayiinde bu çerçevede güçlü bir altyapının bulunduğu kaydediliyor.

Yetkililer, Türkiye'nin de uzun süreden buyana bölgesel bir yolcu uçağı ortak üretimi konusunda arayışlarda bulunduğunu vurguluyorlar.

Türkiye, TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. (TAI) aracılığıyla, bölgesel uçuşlar için en çok 100 yolcu kapasiteli bölgesel uçak geliştirmeyi amaçlıyor. Bu çerçevede, TAI'nin, Brezilya, Kanada, Rusya, Çin ve Japonya'daki ortak arayışları devam ediyordu.

-TÜRKİYE'DEKİ HAVA TAŞIMACILIĞI KAPASİTESİ...-

Bu arada Türkiye'de, sivil uçakların yolcu sayısı halen yıllık 30 milyon düzeyinde bulunuyor.

Bu rakamın, 2015 yılında 55 milyona çıkması bekleniyor. Yolcu sayısının artmasında, sivil havacılığın özel şirketlere taşınmasının büyük etkisi bulunuyor.

Bölgesel uçuşlar ise dünyada en karlı sistem olarak biliniyor.

Yerel-bölgesel uçak üretimindeki amaç da, uçulamayan noktalara her zaman uçak hizmeti sunabilmek olarak gösteriliyor.

-BÖLGESEL JET...-

Öte yandan, Mitsubishi tarafından üretilecek olan çift motorlu yolcu uçağı, 70 ile 90 yolcu kapasitesinde olup, daha çok kısa ve orta menzilli uçuş noktalarına uçuş gerçekleştirecek.

Mitsubishi uçağının, aynı sınıfta üretim yapan, Brezilya'nın Embraer ve Kanada'nın Bombardier uçaklarıyla yoğun bir rekabet yapacağı vurgulanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious